Historie ožívá prostřednictvím malých památek. Ty jsou  ale mnohdy zničené a rozlámané na kusy podobně jako křížek nedaleko Studánky. Tento zmíněný měl ale štěstí. Narazili na něj hledači z tachovského klubu HP a  o opravu se postaral Václav Vobořil. „Nyní si může Klub hledačů HP Tachov vypilovat čtrnáctý pomyslný vroubek na detektoru za další opravenou drobnou památku," uvádí  hledač a hlavní iniciátor akce František Soukup.

Křížek, o němž je řeč, se koncem druhé světové války stal němým svědkem neštěstí. Na přilehlé louce totiž nocovali vězni transportu  smrti a patnáct z nich nepřežilo. „S několika hledači  našeho klubu jsme na této velké louce hledali křížek a místo spálených vězňů. Podařilo se nám najít povalený spodek křížku a detektorem jsme po okolí našli rozlámaný litinový vršek," popisuje první setkání s malou památkou tachovský hledač.

„V klubu jsme se rozhodli, že tento křížek, jako němého svědka hromadné vraždy patnácti buchenwaldských vězňů opravíme," dále uvádí s tím, že se jim podařilo sehnat starý letecký snímek, na kterém je vidět místo upálení vězňů.  Sedláci se v minulosti prý tomu místu vyhýbali.

Členové klubu se snažili místo prozkoumat. Tráva v té době byla ale už vysoká a tak hledali jen po okraji louky. Našli jen veliké radlice, jako důkaz hluboké orby. „Celou opravu křížku provedl Venda Vobořil. Opravdový odborník na zednické i zámečnické práce. Za pomocníka měl svoji manželku," podotýká Soukup.

„Kdy a proč byl křížek po válce zničen, nevíme, ale doufáme, že by mohl nyní připomínat neštěstí, které se na tomto místě stalo," dodává k věci a pokračuje: „Při hledání informací k transportu smrti jsem našel řadu zajímavých zpráv i o místech dalších hromadných hrobů, které nebyly dosud nalezeny. Budeme se nadále snažit je najít a některé další záhady objasnit."

Podle hledačů se oprava povedla, chtějí ale nyní na místo více upozornit. „Kdo křížek v roce 1899 nechal udělat je na křížku napsané, ale chtělo by na tragédii, která se tam za války stala, upozornit. A to je problém, nevíme jak. Mohli byste nám poradit? Znáte-li nějaké odborníky, kteří by mohli poradit, dejte nám vědět," vzkazuje František Soukup.

Své návrhy a nápady s pomocí můžete zanechat v redakci Tachovského deníku, rádi je hledačům předáme. redakce.tachovsky@denik.cz