„O stromy kolem silnic prvních až třetích tříd je každý rok veliký zájem. Například jabloňové aleje od Stříbra po Těchlovice a od Víchova po Černošín jsou do posledního stromu pronajaty. Cena za pronájem jednoho stromu je 24 korun. Bohužel není v silách Správy a údržby silnic ovocné aleje opečovávat, ani je chránit před nájezdníky, kteří si stromy nepronajali," řekl Deníku cestmistr stříbrského střediska Správy a údržby silnic Plzeňského kraje František Janota.

Právě sběr jablek bez povolení je problémem pro nájemce stromů „Od správy a údržby silnic jsem si pronajal 20 stromů u silnice. Za tyto stromy jsem zaplatil celkem 480 korun. Jablka jsem šel trhat s vědomím, že si jako student přivydělám nějakou tu korunu navíc," sdělil Deníku nájemce, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno je redakci známo.

„Za jeden den jsem sesbíral 261 kilogramů. Ve výkupně v Černošíně dávají 1,30 korun za kilo. Utržil jsem 340 korun. Když jsem se následující den jel na stromy podívat, nevěřil jsem svým očím, protože jsem nenašel v korunách téměř ani jablko," uvedl.

Bylo mu jasné, že sběrem jablek nezaplatí ani vstupní náklady. „Nemohl jsem se ani na nikoho obrátit, protože pachatel na místě činu už samozřejmě nebyl, a tak mi přišlo zbytečné volat policii. Každopádně je toto jednání velice neetické a nespravedlivé. Jeden si zaplatí a druhý sebere. Ale takový je asi život," dodal nájemce.

Podobné případy prý podle nájemců stromů nejsou ojedinělé. Policie je ale zatím řešit nemusela. „Oznámení jsme v tomto směru žádné neobdrželi. Každopádně pokud je někdo touto činností poškozený, může to oznámit na kterémkoliv policejním oddělení," uvedla zastupující policejní Dagmar Brožová.

Lukáš Hilpert