Jako formu svého protestu si vybral videonahrávku, která je v současné době přístupná na internetových stránkách youtube.cz pod heslem Zastavte školné – Petr Křížek.

Ve své nahrávce upozorňuje zejména na to, že plátci školného se nestanou studenti ale jejich rodiče. Proto podle něj poroste počet rodin, ve kterých si nadaní mladí lidé nebudou moci dovolit vysokoškolské studium. Zároveň varuje před zdánlivě výhodnými půjčkami bank studentům. Závěrem vyzývá veřejnost k vyslovení vlastního názoru.

Demokracii nelze jednou pro vždy vyhrát, a pak se o ni nestarat, řekl mimo jiné ve svém projevu Křížek. „Nic nevyřeší demonstrace bez konkrétních cílů. Za socialismu perzekvovaní lidé brali jako velikou křivdu, že nemohli studovat podle svého nadání. Nyní se tato velká křivda připravuje pro spoustu mladých lidí,“ uvedl dále. Svůj počin vysvětlil Deníku v následujícím rozhovoru.

Co vás donutilo k vytvoření této výzvy? Proč jste se rozhodl vzít situaci, jak se říká, do vlastních rukou?

Domnívám se, že systém soukromých a státních vysokých škol na základě své podstaty umožňuje studentům výběr. Ti, kteří chtějí a mohou si dovolit připlatit za vzdělávání, studují soukromé vysoké školy, zatímco státní vysoké školy jsou otevřeny všem zájemcům, kteří splní podmínky přijímacího řízení. Zavedením školného se i pro uchazeče na státní školy stává podmínkou vstupu jejich finanční zajištění. A to je dostatečně sociálně diskriminační na to, aby veřejnost protestovala. Moje zkušenost je však taková, že se lidé začnou ozývat, až když je příliš pozdě. Proto se snažím včas lidi informovat a přimět je k reakci.

Jaký byl váš prvotní záměr? Čeho jste chtěl dosáhnout?

Svojí výzvou chci ukázat na rizika i nesmyslnost zavedení školného. Snažím se tím vyburcovat část veřejnosti, aby bojovala za své zájmy a za zájmy svých dětí.

Komu je výzva určena? Koho jste měl v úmyslu v prvé řadě oslovit?

Výzva je určena mladým lidem a zároveň všem, kterým není lhostejné, zda jejich děti budou mít možnost studovat podle svých vloh nebo podle finanční situace.

V jakou reakci doufáte?

Myslím, že se na základě reakce veřejnosti začne o tomto problému mluvit a záměr zavedení školného bude v důsledku argumentů a veřejného tlaku zrušen.

Klip má více než pět set shlédnutí, považujete to za uspokojivé?

Ne, nepovažuji. Za uspokojivé budu považovat až zrušení školného. Až bude mít klip na youtube víc než dva tisíce návštěv, pak začnu přemýšlet o dalších krocích. Musím zdůraznit, že mým cílem nebylo natočení klipu za účelem se zviditelnit. Chtěl jsem se bránit proti zavedení školného a proto jsem nahrávku vytvořil. Pokud jsem přesvědčen o závažnosti a správnosti dané věci, pak se ji snažím splnit bez ohledu na svoji osobu. V případě klipu jsem samozřejmě riskoval negativní reakce okolí.

Plánujete tedy, že vytvoříte další výzvy?

Jak už jsem zmínil, další kroky budu podnikat až na základě reakce na klip. Nyní se pokusím kontaktovat co nejvíc stejně smýšlejících lidí, například pana profesora Štecha, prorektora Univerzity Karlovy, který se také snaží zastavit záměr zavedení školného na státní vysoké školy nebo se studenty ze stránek sosstudent.cz. Každopádně nemám v úmyslu skončit v půli cesty. Minimálně bych si nikdy neodpustil, kdyby nastala situace, že moje děti nemohou studovat a já jsem se o to díky své pasivitě taky přičinil.

Veronika Černá