Několik desítek tisíc korun dluží městu za nájem a s tím spojené služby čtyřiačtyřicetiletý Luděk Šedivý z Tachova. Stalo se to, co se stát muselo. Na základě soudního rozhodnutí musel vyklidit byt a rázem se tak ocitl na ulici. V současné době bydlí u kamaráda a hledá nové útočiště. Do problémů se dostal poté, co začal byt pronajímat. „Jeden z podnájemníků nájemné neplatil.

To se ale ještě dalo ustát. Dluhy po něm jsem téměř uhradil. Pak se ale začali objevovat další lidé, kteří mne nejprve přemlouvali a později i nutili, abych byt pronajal i jim. Byl to pro mne dost silný psychický nátlak. Nevěděl jsem, jak z toho kolotoče ven, tak jsem se obrátil o radu na příslušné úřady. Tam mi řekli jediné. Abych ty lidi neposlouchal,“ dodal Šedivý. Ani poté ale nátlak nepřestal.

„To už mne všechno začalo zmáhat, tak jsem zvolil pro mne jediné možné řešení. Přestal jsem platit. Chtěl jsem, aby mně město jako majitel z bytu vyhodilo,“ svěřil se nám dlužník. To se mu ´podařilo´. „Teď jsem šťastný, že už tam nebydlím. Konečně mám klid,“ ulevilo se Šedivému. Teď tedy hledá nové útočiště. „Pokud něco seženu, platit budu vzorně. Peníze na to mám, pracuju a slušně si vydělávám,“ uvedl.

O pomoc při hledání podnájmu se obrátil i na představitele Tachova. „Mluvil jsem se starostou. Ten mi poradil, abych šel na byťák. Pokud všechno půjde dobře, mám šanci, že zatím dostanu bydlení v holobytě v Rapotínské ulici,“ uzavřel Luděk Šedivý. Nábytek má ještě ve sklepě v místě bydliště, na které mu nezůstaly příjemné vzpomínky. Ten tam odstěhoval poté, co dostal soudní rozhodnutí.

„Pro nás je to vlastně klad. Soud tak ušetří státní peníze, které by musel zaplatit firmě za vystěhování dlužníka. Stát sice po něm může vynaložené finance požadovat, ale míjí se to účinkem. Ze zkušeností víme, že v podobných případech mají lidé značné dluhy a získat tak od nich peníze bývá hodně složité,“ vysvětlila nám Alena Gruberová, soudní vykonavatelka z Okresního soudu v Tachově.