Dvacet čtyři filmových políček prolétne před objektivem promítacího stroje za jedinou vteřinu. Silná lampa je prosvítí a na plátno se přenese děj přinášející divákovi radost i smutek, jásot či žal. Své o tom ví Zdeněk Hradský, který strávil v promítací kabině mnoho stovek hodin, prakticky celý svůj profesní život. U spojařů v Karlových Varech se učil mechanikem a tam začal poznávat film. Ovšem, jak se říká, z té druhé strany. Ve společenské místnosti tam promítali šestnáctimili­metrové filmy na menších strojích a do skladu pro ně chodíval právě on, budoucí promítač. Tam se seznámil s promítačem ve „velkém" kině jménem Čas. Od té doby už u promítání zůstal. Podle vlastních slov by neměnil.

Vzpomínáte si na první promítané filmy?

Na filmy si nepamatuji, vždy mě zajímala ta technická stránka věci, promítání. Rád jsem měl české filmy nebo filmy, ve kterých vystupoval Vinnetou. Abych byl nějakým vášnivým divákem, to ne.

Jak jste se dostal k promítání ve Stříbře?

Po škole jsem šel na vojnu, rok v Plzni a rok v Kolíně. 
I tam jsem promítal filmy. Po vojně jsem nastoupil do kina v Konstantinových Lázních, kde jsem i bydlel. Musel jsem absolvovat různá školení, například měsíční v Klánovicích u Prahy. Pak jsem se oženil a odstěhoval se do Svojšína, potom do Stříbra. Zdejší promítač měl problémy, zavřeli ho a nastoupil jsem místo něj. To bylo začátkem sedmdesátých let. Ve Stříbře tehdy byla dvě kina, jedno z nich letní. Chodilo na představení více lidí, než v Konstantinových Lázních. Hrálo se tu denně, někdy i dvakrát. Ráno pro školy či pro děti pohádky a večer hlavní film. Kino bylo staré, promítalo se zde už od války. Strojní vybavení, promítací stroje, to vše bylo zastaralé. Kino mělo i balkon. Pak došlo na rekonstrukci. Na léto jsme se v podstatě odstěhovali do letního kina, promítalo se tam. I to fungovalo každý den. I za nepřízně počasí, vzadu byl přístřešek, kam se mohli diváci schovat.

Co vše musel udělat promítač ve stříbrském kině sedmdesátých let?

Nejprve se musela vynést nahoru po točitých schodech k promítačkám obrovská a těžká kovová bedna, kde byly filmy. Pak došlo na kontrolu filmů. Když byla nějaká závada, něco nesouhlasilo, tak hodinu před promítáním se posílal telegram do půjčovny. Zapsal se záznam do protokolu.

Jak se promítalo dříve a jak dnes?

Začínal jsem promítat na šestnáctimili­metrových promítačkách značky Meopta. Pak na promítačkách s uhlíkovými lampami. Ve Stříbře byly v letním kině promítací stroje chlazené vodou. V současném kině jsou Meopty s tlakovými výbojkami na klasický film 35 milimetrů ve třech obrazových formátech a také můžeme promítat pomocí silného projektoru jakékoli DVD nebo Blu-ray disky.

Promítání bylo tedy závislé i na vodě?

Ano. Když netekla, promítač ohlásil, že se nepromítá, že mohou jít diváci domů. Lidi pak nechápali, proč se nepromítá, když neteče voda. Ale okolí výbojky bylo vodou chlazené a bez ní to prostě nešlo. Aby se ozářila obrovská promítací plocha, musela lampa vydat silné světlo, hodně se zahřívala. Před parabolickým zrcadlem hořel oblouk mezi až patnáctimilime­trovými uhlíky a to vzniká nějaké teplo.

Při promítání filmu se občas mihnou na plátně takové, pro mne záhadné, značky. Co to je?

Celovečerní film se skládá i ze šesti dílů. Na filmovém pásu jsou prolínací značky v pravém horním rohu. Ty se spolu s filmem promítají na plátno. Někdy jsou vidět i v televizi, když běží takzvaný stočený film. Jde o dvě značky. O kolečko a trojúhelník. Jsou tam ale krátkou dobu. Na první značku se jeden stroj zapnul, na druhou se pustilo světlo. Divák si ani nevšiml, že běží další filmový pás.

Co myslíte, proč v malých kinech, jako je to vaše, klesá návštěvnost?

Když se podívám do města, tak nejsou už navštěvované ani moc restaurace. Máme velkou nezaměstnanost, lidé nemají peníze, musí nad každou korunou přemýšlet. Navíc filmy si mohou sehnat jakkoli jinak, třeba stáhnout z internetu.

Povězte nám nějakou vtipnou historku z promítání…

Byl k jednadvacátému srpnu vyhlášen zákaz shromažďování. My ale promítali nějaký film od Zdeňka Trošky, kino bylo plné. Najednou se tam objevil soudruh, přišel do kabiny a řekl, že potřebuje, abychom okamžitě skončili s promítáním a lidi poslali domu. Pověděl jsem mu, ať to lidem oznámí. On pak ale odešel s tím, že je doma na telefonu, kdyby se něco stalo.

Jindy jsme promítali film a přišli za mnou do kabiny dva Romové, co že proti nim mám. Nic jsem neměl, chovali se slušně. Ptali se dál, proč to promítám. Nerozuměl jsem tomu. Plátno bylo černě zamaskováno kolem dokola a dole někdo přes den nastříkal výrok proti Romům. Večer za tmy to nebylo vidět. Musel jsem jim vysvětlit, že to nepromítám, že to někdo dolu napsal.