„Obec z nevyužívané a zarostlé cesty nejprve odstranila náletové dřeviny. Místy hluboký úvoz nechala pak částečně zavézt a upravit,“ sdělila Deníku starostka Studánky Silvie Vajskebrová s tím, že šlo o takzvanou komunitní výsadbu, na které se podíleli patroni stromů. Vysazování stromů začalo 5. listopadu, duby pak vysadili později, a to 17. a 23. listopadu.

Nevyužívanou a zarostlou úvozovou cestu proměnili Studánečtí v ovocnou alej. Historická mapa, Císařské otisky stabilního katastru 1838 s vyznačením cesty.Nevyužívanou a zarostlou úvozovou cestu proměnili Studánečtí v ovocnou alej. Historická mapa, Císařské otisky stabilního katastru 1838 s vyznačením cesty.Zdroj: Foto poskytla: Silvie Vajskebrová

Aby kácení v zarostlé úvozové cestě bylo levnější, kácelo se tedy v rámci těžby v obecním lese. K zavážení hluboké cesty využili materiál ze stavby tlakové kanalizace a z oprav místních komunikací za kulturním domem. Dokončovací práce na úvozové cestě se dělaly při úpravách lesních cest letos na jaře.

Několik zajímavostí je ukrytých v hvozdech v nejsevernější části Českého lesa.
Střed Evropy je klidným místem v lesích u Dyleně, zaměřen byl už v roce 1865

Autorem projektu výsadby stromů podél polní cesty k lesoparku Hájek je Vladimír Ledvina. Na výsadbu stromů získala obec finanční dotaci z Plzeňského kraje a to částku 64 tisíc korun.