Nervozní přešlapování před pracovním úřadem, skřípění zubů a hlasité kletby. To je také důsledek nezaměstnanosti, která v tachovském regionu dosáhla rekordní výše. Přehoupla se přes jedenáct procent. Bez práce je více než tři a půl tisíce lidí.

„Nikdy bych nevěřil, že budu muset hledat pomoc u pracovního úřadu. Já tam snad ani nepůjdu. Je to pro mne doslova ponižující záležitost. A už nechtějte, abych se k tomu dále vyjadřoval, musel bych být hodně a hodně sprostý,“ vyjádřil své pocity ze ztráty zaměstnání třiatřicetiletý dělník Marek Zlámalík z Tachova.

Zoufalství neprožívá sám. „Sedm let jsem byl věrný jedné fabrice. A oni mne sprostě vyhodili na dlažbu. Teď nevím, co budu dělat. Bez práce je i moje manželka. Teď abych šel žebrat o nějakou podporu. Copak neexistuje jiná pomoc?“ láteří Vlastimil Pokorný z Plané.
Prakticky neexistuje. „Jediné, co můžeme v tomto směru udělat, je vedle zveřejněné nabídky volných pracovních míst možnost veřejně prospěšných prací pro obce,“ uvedl vedoucí oddělení trhu práce při tachovském pracovním úřadu Eduard Šimůnek. „Předpokládáme, že se letos nabídka veřejně prospěšných prací navýší o jednu třetinu. Bude to zhruba sto dvacet míst,“ dodal Šimůnek.

O práci přicházejí lidé i tam, kde vkládali svoje velké naděje. Tedy v průmyslové zóně v Nové Hospodě. „Děje se tak na základě logického faktu. Firmy přesouvají výrobu na lukrativnější nebo mateřská místa,“ řekl ředitel Úřadu práce v Tachově Jaroslav Stehlík.

Tuto skutečnost už začínají pociťovat i města v okolí průmyslové zóny. „Jedna z tamních firem nás informovala, že předala výpovědi šestaosmdesáti zaměstnanců. Svoji výrobu totiž přesune do Plzně. Podstatná část propuštěných jsou naši spoluobčané. Je to hrozné,“ uvedl starosta Boru Petr Myslivec.
Ani on ale neví, jak lidem pomoci. „V současné době jsme připraveni nabídnout několik míst při jarních úklidových pracech. To je ale krátkodobé a jsme si vědomi, že to situaci nevyřeší,“ podotkl Myslivec.

Veřejně prospěšné práce se ale lidem příliš nezamlouvají. „Přece nebudu běhat někde s hráběma. Chci dělat to, co umím a čím jsem si dosud vydělával,“ kroutí hlavou Tachovan Marek Zlámalík.

Pokud někdo pracovní nabídku odmítne, může počítat se sankcí. „Když se to vezme do extrému, může být vyřazen z naší evidence. Takové situace se ale posuzují případ od případu. Nemůžeme takto řešit například člověka, který odmítne dělat krupiéra,“ nastínil Eduard Šimůnek z tachovského pracovního úřadu.