První zásahy evidovala záchranná služba již v průběhu večera. „V Sušici na Klatovsku jsme po 21. hodině vyjížděli k úrazu muže. S poraněním hrudníku jsme jej převezli na chirurgickou ambulanci v Klatovech,“ informoval mluvčí záchranné služba Martin Brejcha.

K napadení muže vyjížděli záchranáři také v Plzni. „Třicetiletý pacient byl převezen se zraněním hlavy včetně obličeje do nemocnice na Borech,“ uvedl mluvčí s tím, že na místě zasahovala také policie.

Po útoku skončila v nemocnici také 29letá žena z Holýšova na Domažlicku, utrpěla poranění hlavy.  

Ke dvěma případům jela záchranná služba na Klatovskou třídu v Plzni. „V obou případech ale pacient před naším příjezdem z místa odešel. Jeden z nich byl napaden baseballovou pálkou, pro něj jsme jeli o chvíli později na Americkou třídu,“ dodal Brejcha.

V akci byl i vrtulník

Oslavy nového roku jsou spojené s pyrotechnikou. O to neobvyklejší je zásah záchranářů v Plzni U Zvonu. „Pozdě večer se zde při flambování popálila 25letá žena. Plameny ji zasáhly na obličeji, krku a v dekoltu. Ženu transportoval vrtulník na popáleninové centrum nemocnice Královské Vinohrady v Praze,“ uvedl Brejcha.

Půlnoční oslavy ale nezůstaly s úrazy pozadu. „Devatenáctiletý muž v Nové Vsi u Dobřan utrpěl popáleniny na krku a ruce. Také on byl letecky transportován do nemocnice na Vinohradech,“ řekl mluvčí.

Na příchod roku 2018 jen tak nezapomene ani 18letý muž z Holkovic na Klatovsku. Záchranáři jej s puchýři na krku odvezli do nemocnice ve Strakonicích.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Práce záchranné službě neskončila ani s utichnutím ohňostrojů. Spíše naopak. „Po jedné hodině v noci se v Horních Kozolupech na Tachovsku poprali s lahví a kladivem v ruce otec se synem. Syn skončil s tržnou ranou na hlavě v nemocnici ve Stodě. Matka, která byla napadena kladivem, utrpěla také úraz hlavy, ale odmítla transport,“ informoval Brejcha.

Potyčka mezi bezdomovci na náměstí Republiky v Plzni před druhou hodinou v noci skončila převozem jednoho z nich se zraněním obličeje do nemocnice na Lochotíně.

Kolem třetí hodiny v noci pak záchranáři směřovali do Pernarce na severním Plzeňsku. „Šestnáctiletý mladík zde spadl z výšky a na něj pak spadl balík slámy. Na místě zasahovala výjezdová skupina i letecká záchranná služba. Vrtulník poté transportoval pacienta na akutní příjem fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně,“ upřesnil mluvčí. Mladík byl navíc opilý.

O půl hodiny později se v Plzni v opilosti popraly dvě ženy. „Jedna z nich, ročník 1981, byla s řeznými ranami na rukou převezena na úrazovou ambulanci fakultní nemocnice na Lochotíně,“ doplnil Brecha.

S úrazem hlavy převezla záchranná služba mladého muže, kterého lidé našli zřejmě po napadení u silnice u kraje obce Lestkov na Tachovsku.

Auto na střeše

Před osmou hodinou ráno vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě k Tisové na Tachovsku. Osobní auto zde skončilo na střeše. „Opilý dvacetiletý řidič utrpěl poranění ruky,“ informoval Brejcha. Policie dala řidiči na místě dýchnout. "Orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu byla pozitivní s výsledkem dvou promile," informovala mluvčí policie Veronika Hokrová.

Záchytka měla plno

Už v 21 hodin večer byla plná plzeňská protialkoholní záchytná stanice. Kapacita zařízení je 9 osob.

Opileckou rekordmankou je 13letá dívka z Plzně. „Kromě toho, že byla opilá, si ještě zapomněla léky a následně měla astmatický záchvat,“ uvedl k zásahu mluvčí záchranné služby.

Policie řešila hlavně napadení

Během silvestrovské noci, konkrétně od 22. hodiny do 3. hodiny ranní, vyjížděli policisté v krajské metropoli k 11 případům. Podle mluvčí PČR Veroniky Hokrové se většinou jednalo o fyzická napadení. V celém kraji řešila policie 27 konfliktů mezi občany.

V 0:45 vyjížděli strážníci ke skupině lidí, kteří házeli kolemjdoucím pod nohy petardy.

Hasiči vyjížděli čtyřikrát

Už před půlnocí zasahovali hasiči v Klatovech. "Pes, kterého vyděsila zábavní pyrotechnika, uvízl hlavou v kleci u boudy. Psa jsme vyprostili a předali do péče sousedům. Majitelé nebyli v době zásahu doma," informovala mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Po jedné hodině v noci hasila na křižovatce ulic Čechova a Dobrovského jednotka ze Slovan hořící krabice od zábavní pyrotechniky. Požár nezpůsobil žádnou škodu.

Pyrotechnika by pak mohla stát za požárem neobydleného objektu ve Skelné Huti na severním Plzeňsku, kam jeli hasiči 15 minut po půlnoci. "Budova slouží z části jako tělocvična. Oheň zasáhl dřevěné schody a dřevěný štít. Hasiči požár dostali pod kontrolu deset minut po příjezdu, dohasili jej ve čtvrt na dvě v noci," informovala Jakoubková s tím, že pyrotechnika je jednou z možných příčin. "Mohlo se ale jednat i o nedbalost nebo úmysl," dodala.

Nejasnou příčinu má také požár kontejneru na papír v plzeňské Lábkově ulici. I zde by mohla být na vině zábavní pyrotechnika.

Oproti tomu pyrotechnika nestojí za požárem stodoly v Třebčicích na jižním Plzeňsku. "Podařilo se ji jako příčinu vyloučit. Stodola začala hořet před šestou hodinou ráno. Požár jsme zlikvidovali po osmé hodině. Oheň napáchal škody ve výši 225 tisíc korun, z toho 200 tisíc na budově, zbytek na uhynulích králících. Pravděpodobnou příčinou požáru je nedbalost," dodala mluvčí.