Deset skupin návštěvníků si během pátečního a sobotního večera prohlédlo klášter a ocenilo herecké výkony dobrovolníků, kteří je přenesli do historického děje přestavby klášterního kostela a stavby nového konventu.

Oživené prohlídky nejsou v Kladrubech žádnou novinkou. „Letos je to přesně deset let od takové první prohlídky. Od té doby se konají pravidelně každým rokem, vždy v červenci po dva víkendy,“ upřesnil kastelán Milan Zoubek. „Do rolí tehdejších stavitelů, řemeslníků a strážných se vžili dobrovolníci z Kladrub a Stříbra. Dělají to ze své dobré vůle a hrají dobře, chtěl bych jim poděkovat,“ dodal kastelán.

Herci si své role vychutnávali. „Hraji převora a pozdějšího opata Josefa Siebera. Je to dobrá role, tak trochu intrikánská,“ usmíval se Karel Beneš.

Každá prohlídka trvala kolem hodiny a končila poslechem varhanní hudby. „Stálo to za to, bylo to pěkné,“ pochválil akci Pavel Frei z Heřmanovy Huti. „Na Benediktinských dnech jsem byl už několikrát a rok od roku se mi zdají být lepší,“ dodal původně kladrubský Frei.

Někteří návštěvníci na závěr zavzpomínali i na časy kolem sedmdesátých let. „V roce 1968 jsem sem do kláštera jezdila vzorkovat obilí. To se skladovalo v těch původních celách mnichů,“ vzpomínala Věra Fialová ze Stříbra.

Podobné vzpomínky má i Josef Klíma. „To já tu před čtyřiceti lety zpevňoval zdi. To bylo ještě s firmou Geondustria. Na dvoře byla vždycky hromada hnojiv,“ smál se Klíma.

Oba se však na jednom shodli. „Za ta čtyři desetiletí se to opravdu hodně změnilo, a samozřejmě k lepšímu, to je dobře,“ myslí si Fialová i Klíma.