Kostel sv. Martina v Damnově je jedním z nejpůsobivějších barokních kostelů na Tachovsku. Zároveň ale patří mezi nejohroženější památky v Plzeňském kraji.

Nyní mu po desetiletích chátrání svítá naděje na lepší časy. Opravy na kostele pokračují postupnou výměnou střechy. „V letošním roce bychom rádi opravili střešní krytinu, která je v hodně špatném stavu. Zatím se nám podařilo udělat novou střechu v malé části pravé strany lodi. Na levé části lodi stavební práce také pokračují, nyní je ale kvůli počasí zakryta plachtami, aby do kostela zbytečně nepršelo a nezanášel se nepořádek,“ řekl Deníku administrátor farnosti Miroslav Martiš a dodal, že rekonstrukce navazuje na opravy z minulých let. „Podařilo se nám už rekonstruovat vrchní část věže. Výsledkem je nová střecha kopule, která je pokrytá měděným plechem, opravená věžička nad kopulí a pozlacený vrchní kříž,“ doplnil správce farnosti.

Kostel sv. Martina v Damnově včetně pozemků pod ním jsou ve vlastnictví církve. Ta ale nemá na všechny opravy památek dost vlastních zdrojů, snaží se proto na některé z nich získat dotace. „Usilujeme o získání dotace z Ministerstva kultury na obnovu architektonického dědictví, která pokraje část investice do výměny střechy,“ vysvětlil Miroslav Martiš.

Na opravu kostela chce ale přispět také město Bor, pod které obec Damnov spadá. „Zastupitelstvo schválilo finanční příspěvek na opravu kostela. Vyplacení příspěvku je ale podmíněno získáním dotace o kterou církev zažádala,“ uvedl tajemník Městského úřadu Bor Miroslav Cvrk a doplnil, že město Bor má na obnově sakrální památky zájem, neboť v kostele každoročně pořádá v rámci Borského hudebního léta koncert. „V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na 13. září, kdy se uskuteční koncert Kolegia pro duchovní hudbu Klatovy, pod vedením Víta Aschenbrennera.“