V říjnu se uskutečnila generální zkouška a na jaře 2011 již podle nových pravidel odmaturují první studenti. Na svoji zkoušku z dospělosti se připravují také studenti obou studijních oborů stříbrského gymnázia. V maturitní přípravě finišují studenti obchodní akademie i osmiletého gymnázia. Zatím nepodléhají panice, protože ví, že je škola připravila kvalitně.

Většina studentů bude skládat státní maturity v lehčí verzi. Důvodem pro volbu základní úrovně státní maturity je fakt, že zkoušky zatím neslouží jako vstupenka na vysoké školy. Uznávat je bude totiž jen naprosté minimum fakult. Studenti se chovají racionálně a sázejí na jistotu. Ačkoliv říjnovou generálku úspěšně zvládli stříbrští gymnazisté i někteří studenti obchodní akademie v těžší verzi, pro ostrou maturitu na jaře zvolili snazší testy a náročnější variantu až v rámci nepovinných zkoušek. Pokud by byli u nepovinné zkoušky neúspěšní, nic se neděje, počítá se jim výsledek ze základní verze.

Kritici státních maturit přitom novým zkouškám vyčítali i to, že kvůli nim poklesne úroveň gymnázií, když si jejich studenti budou moci zvolit stejnou maturitu jako třeba krejčová s maturitní nástavbou (omlouvám se za uvedený příklad, nemám nic proti krejčové, otázkou však je, zda má mít maturitu).

Možnost zvolit si tytéž předměty v těžší a lehčí verzi budou mít jen letošní maturanti. Ti další už ne. Jak vyplývá z ministerské vyhlášky, je to přechodné opatření jen pro letošek, kdy proběhne státní maturita poprvé.

Státní maturita určitě není všelékem na všechny neduhy českého školství, může však pomoci oddělit zrno od plev. Dá signál rodičům, že pro jejich dítě není dobrá volba školy, která nedostatečně připraví svoje absolventy k vykonání státní maturity. Nová podoba maturitní zkoušky jistě také odhalí, že na českých středních školách se vyskytují studenti s malou motivací ke studiu a někteří i s nedostatečnými studijními předpoklady.

Nezbývá než si přát, aby se CERMATu podařilo odstranit všechny nedostatky, na které upozornila říjnová generálka, a aby se studenti na maturitu zodpovědně připravili.

Stříbrskou obchodní akademii i gymnázium opouštěli absolventi vždy velmi dobře připravení pro další studium nebo praktické uplatnění na trhu práce.

Milan Deredimos, ředitel školy