VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová přeshraniční cyklostezka spojuje Tachovsko s Bavorskem

Tachovsko – V sobotu byla slavnostně otevřena zcela nová komunikace u Pavlova Studence, která umožní milovníkům jízdy na kole přejíždět mezi dvěma cyklotrasami vedoucími podél státní hranice. Kolaři se tak snadněji dostanou z oblasti Pavlova Studence přes hranici na stezku vedoucí z Bärnau do Tirschenreuthu.

22.4.2012
SDÍLEJ:

U Pavlova Studence byla otevřena nová cyklostezkaFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Nově otevřená spojovací cyklostezka vznikla za podpory obce Halže a města Bärnau a byla vybudována v návaznosti na německou trasu otevřenou loni na podzim. „Předpokládal jsem účast kolem stovky lidí, a to se mi i splnilo,“ sdělil Deníku starosta Halže František Čurka. „Je to sice kratičký úsek pro cyklisty, ale svým významem jde o velký počin, protože propojuje stávající trasy na obou stranách našich území. Uvádíme do života další krok k upevnění přátelství mezi našimi partnerskými obcemi,“ uvedl a dodal, že se tak zahajuje letošní cyklistická sezona.

Přípravy cyklostezky trvaly dva roky, vlastní práce jeden měsíc. Spojnice dlouhá padesát metrů s asfaltovým povrchem, lavičkou a informačními cedulemi přišla na půl milionu korun. Stavba byla hrazena z fondů Evropské unie a z Dispozičního fondu programu Cíle 3 Euregia Egrensis.

Aktu otevření se účastnilo zhruba sto přítomných cyklistů i oficiálních osobností. Na akci přijela i početná skupina kolařů z cykloklubu Nežeňme se z Tachova.

Cyklisté vyráží převážně na západ

Jak často bude nová cyklostezka využívána, ukáže čas. Do těchto míst ale míří při svých toulkách na kole řada cyklistů, nejen z Tachovska. „Nejraději jezdím směrem k západní hranici, od Lesné po Broumov, kde je klid a krásná příroda,“ sdělil Deníku Miroslav Vála s tím, že značených cyklotras využívá a jezdí podle map.

Podobný směr při svých výšlapech volí další milovníci cyklistiky. „Jezdím od Tachova na západ. Například směr Hraničná, Pavlův Studenec, Pavlova Huť nebo okolo Ostrůvku,“ uvedla Deníku kolařka Lenka Smihrodská z Tachova.

U Pavlova Studence byla otevřena nová cyklostezka

„Nejraději mám cestu kolem Lučiny. Okruh kolem dvaceti až třiceti kilometrů směr Branka, Lesná a Svobodka,“ přidala se k ní Irena Zapletalová ze Studánky. Značené cyklotrasy moc nevyužívá. „Ani nevím přesně kde a kudy cyklotrasy vedou. Jezdím, jak mne napadne. Nepřemýšlím o tom,“ dodala.

Dalším, kdo má rád místa nedaleko státní hranice, je Miroslav Bečvář. „Nejraději jezdím sem, na Pavlův Studenec a na Branku.“ Objevil ještě jednu lokalitu, kde se mu líbí. „Tou je údolí pod Pavlovicemi. Jezdil jsem tam vlakem a koukal na tu krásu kolem vody. Nedávno jsem tam zavítal právě na kole,“ doplnil Bečvář.

O kus dál, ale také západním směrem, cestuje na kole Peter Kozák. Na Tachovsku nejvíce v oblasti Broumova, pak směr Dyleň. „Jezdím většinou výhradně po cyklotrasách, protože se dají velice jednoduše dohledat na mapách na internetu,“ podotkl Kozák.

Zdaleka ne všude je tak pěkný povrch cyklotras, jako na nové stezce u Pavlova Studence, otevřené v sobotu. „V okolí Bažantova to není dobré. Při cestě jsme nadávali, jak to není značené, než jsme si všimli vyvráceného sloupku se značkami, který ležel v příkopu,“ vzpomněla na jednu ze svých vyjížděk Lenka Smihrodská.

Také trasa z Chodové Plané do Mariánských Lázní není podle cyklistů ideální, vede totiž přes blata. „Nevím, zda se to dá brát jako cyklostezka, není to značené, ale jezdí tudy hodně lidí. Je to tam dost promáčené a člověk často přijde s botou plnou bláta a ne zrovna voňavého,“ upozorňuje Peter Kozák na relativně často používanou cestu přes louku za Chodovou Planou.

Přání závěrem

Přání pro všechny cyklisty za tachovský cykloklub Nežeňme se pronesla při sobotním otevření nové spojnice dvou cyklostezek na česko bavorských hranicích starostka Studánky Irena Zapletalová. „Přeji nám kolařům, ať máme na naší straně více cyklostezek, ať se nám po nich dobře jezdí a málo úrazů,“ pronesla k přítomným.

Také starosta Halže František Čurka má jedno velké přání. „Chtěl bych, aby cyklostezka naplnila to, co jsme měli na mysli při realizaci. Totiž aby spojovala lidi v dobrém duchu přátelství a kamarádství,“ doplnil.

Autor: Antonín Hříbal

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení