U posledního zápisu do Mateřské školy ve Stříbře se sešlo téměř dvakrát více dětí, než by mohla tamní školka pojmout. Některé matky, které se po dovršení tří let dítěte mají vrátit do zaměstnání, se však do školky prostě nevešly.

Proto si domluvily schůzku s vedením města, aby poukázaly na, pro ně neřešitelnou, situaci. Přišlo jich na tři desítky. „Mám kde pracovat, ale potřebuji, aby mé dítě vzali do školky. Soukromé hlídání si dovolit nemohu, to bych vydělávala jen na to,“ uvedla Iva Parikrupová.

Město krizovou situaci na nátlak maminek začalo řešit. „Nabízíme zatím jednu možnost. Na to, abychom postavili novou školku, nemáme peníze, šlo by řádově o patnáct až dvacet milónů,“ řekl starosta města Miroslav Nenutil. „Zatím ale můžeme zrušit služební byt v komplexu budovy Mateřské školy v Soběslavově ulici. Jedná se asi o sto metrů čtverečních a mohli bychom tam vybudovat zázemí asi tak pro dvacet osm dětí. Jde však o jeden a půl miliónovou investici, takže to musí také schválit zastupitelsvo,“ vysvětlil starosta.

Pokud projde předložený návrh a bude schválen zastupitelstvem, mělo by k realizaci dojít během letošního léta. „Aspoň to. Bylo by dobré, kdyby to vyšlo. Jen se divím, že se o této situaci ví už tři roky a teprve teď se začíná něco dít,“ řekl Deníku Petr Hála ze Stříbra.

Rodiče však chtějí jistotu i do dalších let. „Chtěli bychom, abyste reagovali na počet narozených dětí a podle toho už dopředu počítali místa do školky,“ směřovali rodiče své návrhy ke starostovi. „Konec konců, vždyť to musíte vědět, kolik se zde rodí dětí, jen je přivezeme z porodnice, hned za ně platíme popelnice a také se pravidelně koná vítání občánků,“ argumentovali.

Starosta návrh přijal. „Ano, budeme spolupracovat s matrikou a s vedením mateřské školy. A budeme se snažit udělat vše potřebné pro to, abychom brzy měli novou školku, která je plánovaná už dva roky v areálu bývalých kasáren,“ řekl rodičům Nenutil.

Lidé odcházeli domů klidnější. „Relativně jsem spokojená, i když je to ještě málo míst,“ řekla Lucie Karasová z Těchlovic. Šárka Bláhová dodala. „Město se snaží, ale stále je to ještě pro některé maminky nedořešené. Mně by třeba vzali dítě jen na čtyři hodiny denně, ale to je pro mě k ničemu, když jezdím do práce do Plzně, tak už dvě hodiny ztratím dojížděním,“ uvedla jako příklad Bláhová.