Svojšínský zámek, tyčící se v centru obce, otevře své brány v sobotu v jednu hodinu odpolední. Krom klasické expozice je pro návštěvníky připravena i jedna novinka.
A to sice výstava Poutní místa a místa zvláštní zbožnosti na Tachovsku, která představí nejznámější i téměř zapomenutá místa s výraznou mariánskou a svatoanenskou úctou. Zmíněna budou i místa zasvěcená jiným kultům a úctám, které tvoří určité regionální specifikum.

Přítomen bude i samotný autor, a to Luděk Krčmář, který zodpoví všechny případné dotazy, které toto velice zajímavé poznávání v divácích vyvolá.

Myšleno bude i na malé návštěvníky, které by ani jedna z výstav nenadchla. Na programu totiž bude pohádka s názvem Loupežnická patálie. Tu dětem zahraje plzeňský divadelní spolek Jezírko.

O den později, tedy v neděli 3. dubna přivítají zámeckou sezónu v Boru. Zde se ovšem bude jednat o přivítání netradiční. Ve večerních hodinách se totiž na zámku představí divadlo Pluto se hrou Klíče na neděli. „Chtěli jsme udělat trochu změnu, co se přivítání nové zámecké sezóny týče. Takovou tu klasiku v podobě komentovaných prohlídek jsme dělali posledních třináct let a je mi jasné, že se jí lidem dostane i na ostatních místech. Proto divadlo," vysvětlila kastelánka zámku v Boru Galina Marianna Kortanová.

Jiný začátek zámecké sezóny nebude ovšem jedinou novinkou na borském zámku. Krom prací na fasádách se objeví i několik novinek v expozici. „Nebude se jednat o vyloženou změnu v prohlídkovém okruhu. Ale podařilo se nám získat několik obrazů, které byly na borském zámku ještě začátkem druhé světové války. Novinkou budou také předměty zapůjčené z pozůstalosti, které souvisí s Borskem," poukázala na novinky, které návštěvníky čekají Kortanová.

I když slavnostně sezonu zahájí borský zámek až v neděli, pro návštěvníky bude otevřen už od pátku.

Brzy otevře i zámek v okresním městě. Komentované prohlídky v kostýmech jsou na tachovském zámku naplánovány na desátého dubna.