„Dnes jsme představili dvě informační tabule k pochodům smrti, a to zde u Lesné a také ve Staré Knížecí Huti,“ řekla Deníku badatelka a organizátorka vzpomínkových pochodů Lidických žen Milena Městecká. „Celkem je připraveno k představení tabulí sedm. Hlavní podíl na informacích, které nesou, má tachovský František Soukup,“ dodala Městecká s tím, že právě badatel z Tachova doložil, že vězni jednoho z pochodů smrti byli ve dnech 22. a 23. dubna 1945 hnáni z Tachova. Před Lesnou se vydali lesem na Maršovy Chody, Staré Sedliště, někteří došli až do Dolů u Boru.

Jak uvádí informace na tabuli u Lesné, Tachovem prošly celkem tři pochody smrti. Tyto transporty vězňů si v Evropě vyžádaly na 250 000 životů. Oběti a utrpení vězňů v transportech a pochodech smrti bylo nezměrné.

Tachov navíc drží smutný evropský primát v největším počtu obětí pochodů smrti. Na bývalém židovském hřbitově bylo totiž upáleno na 600 vězňů z transportu smrti z koncentračního tábora Buchenwald. V tachovské Mohyle leží dalších 232 obětí po válce exhumovaných z okolí.

Také letos se mohou zájemci o historii vydat na vzpomínkový pochod, který povede po trase pochodu smrti z konce druhé světové války. Akce pro veřejnost se koná v sobotu 30. dubna. Sraz účastníků je v Tachově u Mohyly v 9.30 hodin. „Půjdeme směrem na Studánku, Písařovu Vesci, Maršovy Chody až do Dolů u Boru. Přidat se můžete kdykoli na trase, nebo kdykoli pochod opustit,“ pozvala organizátorka Milena Městecká.