"Proč ne? V prosinci autoprodejci nabízejí akční slevy, může se to vyplatit a já na ně s největší pravděbodobností zareaguji,“ řekl Kamil Rásocha z Tachova. Tento trend potvrzuje i autoservis v Tachově, který se prodejem nových vozů také zabývá. „Lidé upřednostňují vozy vyrobené v tomto roce. V lednu příštího roku už pro některé zákazníky jsou auta stará. Rozhodují také příznivé ceny, které se nabízejí na konci roku,“ nastínil vedoucí servisu Petr Huml.

Mezi nejčastější prosincové klienty patří podnikatelé. „To je z toho důvodu, že jim v příštím roce legislativa přizpůsobí platbu DPH,“ dodal Huml. Ti, co jsou ochotni udělat radost rodině novým automobilem pod stromečkem, pocházejí ale také s nižších příjmových vrstev obyvatelstva regionu. „Pochopitelně si ale nemohu dovolit koupit nové auto za plnou cenu. Hold budu za manželku platit leasing já,“ usmál se David Skořepa ze Stříbra.

Splátkový kalendář ale nevyhovuje Vítězslavovi Hellebrantovi z Plané. Také on má v úmyslu obdarovat manželku automobilem. „O možnosti leasingu jsem sice uvažoval, ale pak jsem ji zavrhl. Co kdyby žena chtěla vůz po splacení prodat? Za ty peníze, které za něj během několika let zaplatí, už ho neprodá. Stěží za něj dostane polovinu. Znám to z vlastních zkušeností. Podle mého názoru je lepší vzít si nějaký úvěr a také jsem to tak udělal,“ dodal. „Nový vůz pod stromečkem? Tak to bych si určitě nechala líbit. Akorát neznám nikoho, kdo by mi takový dárek dal,“ usmála Dana Jeníčková z Tachova.

„Já manžela přemlouvám ke koupi auta už několik let. A jako vánoční dárek to předestírám jako největší argument. Dosud jsem ale nepochodila,“ svěřila se nám Martina Stehlíková z Plané. „Zatím si nový automobil nemůžu dovolit. Sice ho rodině slibuju pod stromeček hezky dlouho, ale vždycky dodávám, že by mi na něj zbytek rodiny měl nějak přispět. S úspěchem a ohlasem jsem se ale zatím nesetkal,“ podotkl manžel Martiny Stehlíkové Karel. Nablýskaný oplechovaný krasavec se naopak objeví pod stromečkem rodiny Milana Kadeřávka z Tachova.

„Není co tajit, tak vám to můžu už klidně dopředu prozradit. O tom, že si pod stromeček nadělíme nové auto, jsme se totiž domluvili všichni, a každý se na tomto daru finančně podílel,“ uvedla hlava rodiny. „Ochotně oželím jiné dárky, vůz byl mým největším přáním, a to se mi konečně splní. Jenom doufám, že vydrží alespoň do té doby, než si udělám řidičák,“ vyjádřil se sedmnáctiletý Jan Kadeřávek.