VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový mamograf přispěje k včasnému odhalení nádorů

Tachov – Na projekt za více než deset milionů korun půjdou převážně evropské peníze.

25.1.2010
SDÍLEJ:

Vyšetření na mamografu. Ilustrační foto.Foto: ČTK

Zastaralý přístroj provozovaný už osmým rokem, snížení dávek záření pro pacientky, nové digitální technologie a další důvody vedly město Tachov ke snaze pořídit nový mamograf. Ten bude sloužit pacientkám nejen z Tachova, ale i z širokého okolí.

V Plzeňském kraji se totiž akreditovaná mamografická pracoviště nachází pouze na třech místech, v Plzni, Klatovech a také v Tachově. „Pořízení nového přístroje a zachování činnosti mamárního screeningového centra v Tachově má pro pacientky ze spádové oblasti mimořádný význam. Dopravní vazby v rozlehlém a v některých částech řídce osídleném území Tachovska jsou stále orientovány na okresní město Tachov a dojíždění do vzdálenějších oblastí bez dopravních návazností je časově i fyzicky náročné,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města Tachov Helena Červinková.

Nový mamograf má takzvanou přímou digitalizaci, čímž dojde k modernizaci vybavení tachovské polikliniky a také ke zlepšení podmínek poskytování preventivní péče v regionu. „Projekt přispěje k zavádění moderních diagnostických technologií a jeho hlavním přínosem je zachování činnosti mamárního screeningového centra v Tachově a zlepšení možnosti kvalitního včasného podchycení zhoubných nádorů prsu v raných stadiích a tím zvýšení šance na jejich vyléčení,“ potvrdila Červinková.

Na projekt za více než deset milionů korun půjdou převážne evropské peníze. „Bude spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Výše dotace je devět milionů pět set sedmdesát korun, což je devadesát dvě a půl procenta z celkových nákladů,“ vysvětlila vedoucí odboru rozvoje.

Přístroj bude šetrnější k pacientkám

Město poskytne mamograf do bezplatného užívání své příspěvkové organizaci Poliklinice Tachov, kde bude také umístěn na mamografickém pracovišti, které je součástí akreditovaných pracovišť plošného mamografického screeningu v ČR.

První pacientky by služeb mamografu měly začít využívat od letošního října. Přínosem pak pro ně bude například citlivější zásah do organismu a pro lékaře lepší technické možnosti oproti stávajícímu přístroji. „Přímá digitalizace umožňuje používat nižší dávky záření, popis snímku ve vzdáleném referenčním pracovišti bez prodlení a přístroj má velkou rozlišovací schopnost s možností úpravy snímku dle potřeby lékaře,“ popsala možnosti Červinková a dodala, že mamograf je také ekologicky ohleduplnější. „Neprodukuje chemický odpad, odpadne používání fotopapírů, emulzí a chemických roztoků nutných k vyvolávání snímků, jejichž výroba vysoce zatěžuje životní prostředí, sníží se množství nebezpečných odpadů souvisejících s vyvoláváním klasických snímků, odpadne nutnost přepravy klasických fotografických snímků a tím dojde i k snížení negativních vlivů dopravy na životní prostředí.“

Na přípravě žádosti o dotaci začalo město Tachov pracovat v březnu 2009, žádost byla podána v červnu 2009, rozhodnutí o schválení dotace bylo zveřejněno v listopadu 2009. Aktuálně město připravuje výběrové řízení na dodavatele mamografu a ukončení projektu je plánováno na září. Město musí projekt předfinancovat z vlastních zdrojů, dotaci obdrží po úspěšné realizaci projektu koncem letošního roku.

Odpověď lékaře

Kdy by žena měla přijít na mamografické vyšetření? „Na základě doporučení obvodního lékaře nebo gynekologa mohou ženy po dovršení čtyřiceti pěti let jít na mamografické vyšetření, které plně hradí jejich pojišťovna. Měly by přijít také kdykoli jindy, když budou mít nějaké zdravotní potíže, pak je vyšetření také hrazeno pojišťovnou,“ odpověděl ředitel Polikliniky Tachov František Barták.

Co je mamograf?

Mamograf je lékařské diagnostické zařízení, sloužící k diagnostice a prevenci nádorových onemocnění ženského prsu. Mamograf pracuje na principu denzitometrie, tedy vyhodnocení změn v hustotě tkáně, prozařované relativně měkkým rentgenovým zářením. Oblasti se zvýšenou hustotou a nehomogenitami jsou specifické pro nádorový proces. Pro zvýšení citlivosti metody se vyšetřovaná tkáň stlačuje na vrstvu cca 7–10 cm pomocí speciálních kompresních desek, které jsou součástí zařízení.

Info o mamografu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mamograf

Autor: Antonín Hříbal

25.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení