Termín představení památníku veřejnosti zvolila symbolicky na 5. května, tedy na 73. výročí osvobození Plané americkou armádou.

Malá slavnost začne v 10 hodin na Náměstí svobody vystoupením Dechového orchestru mladých a mažoretek ze Základní umělecké školy Mariánské Lázně. Následovat bude slavnostní odhalení nového Památníku osvobození Plané americkou armádou, proslovy představitelů města a významných hostů. Představitelé města pak vzdají poctu a položí květiny u nového památníku a přesunou se na místní hřbitov, kde bude následovat pietní položení kytic.

V doprovodném programu slavnostního dne čeká návštěvníky speciální americká ochutnávka, přijede i Jeep Willys, který je motorovým veteránem a dosud žijícím hrdinou druhé světové války.

Závěrečné dny druhé světové války v Plané připomene také výstava fotografií a dokumentů z května roku 1945, kterou můžete navštívit od 1. května do 30. června v prostorách plánského Kinanekina. Návštěvníci si zde mohou mimo fotografie prohlédnout také maketu a dokumentaci k návrhu nové podoby Památníku americké armádě v Plané.