Na jednání byla uzavřena koalice mezi ANO a ČSSD. Hnutí ANO 2011 ve Stříbře volby s mírným náskokem vyhrálo, získalo 31,96% hlasů. ČSSD skončila s 21,59% na třetím místě. Obě strany mají v novém zastupitelstvu dohromady osm mandátů, tedy nadpoloviční většinu.

Na nového starostu města bude za uvedenou koalici kandidovat Václav Votava (ČSSD), někdejší poslanec Parlamentu České republiky a současný krajský zastupitel.

V současnosti má město Stříbro dva místostarosty, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného. Tuto podobu vedení města chce koalice podle svého vyjádření zachovat. Na posty místostarostů za koalici kandidují současný místostarosta Martin Záhoř (uvolněný, ANO) a nově Karel Ticháček (ten by v případě zvolení byl neuvolněný, ANO).

Radu podle v neděli podepsané dohody mezi ANO a ČSSD doplní, pokud budou na ustavujícím jednání zastupitelstva zvoleni, Karel Neuberger (ANO) a Vladimír Souček (ČSSD, ten je doposud neuvolněným místostarostou).

První pocity kandidáta na nového starostu se mísí s velkou odpovědností. „Já jsem moc rád, že tato koalice vznikla, a je to pro nás hlavně koalice důvěry. A celkové složení lidí napovídá tomu, že by mohla být dobrá vzájemná spolupráce,“ vyjádřil se Václav Votava.

Jak dále kandidát na starostu Stříbra uvedl, věří, že se do spolupráce s radnicí přidají i občané se svými návrhy. „Případně s pomocí, spoluprací. Je to pro nás velký závazek, nechceme neúměrně zadlužit město, ale přesto zde reálně vybudovat mnoho potřebného. Rád uvítám i další podněty,“ uvedl dále Votava v reakci na svoji starostovskou kandidaturu.

Dosavadní starosta Karel Lukeš tak zřejmě nezasedne ani do rady města, zůstane zastupitelem. Lukeš kandidoval za sdružení Nezávislí pro Stříbro. To ve volbách skončilo těsně za ANO, a to o pouhých 62 hlasů. Procentuálně má o 0,17% hlasů méně, než vítězné hnutí. Počet mandátů je ale pro obě seskupení stejný, mají po pěti křeslech. Kandidát na starostu nebude mít při hlasování zřejmě konkurenci. „Jestliže podepsali koaliční dohodu a mají nadpoloviční většinu, němá cenu stavět protikandidáta na starostu,“ vyjádřil se za Nezávislé Lukeš. Tomu se příliš nelíbí způsob, jakým byla dohoda uzavřena. „Původně prohlašovali, že budou jednat se všemi zvolenými subjekty, ale nestalo se tak, nás nikdo neoslovil,“ dodal.

Ustavující jednání nového zastupitelstva by se mělo konat 31. října.