VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nutil: Park je nejcennější částí veřejné zeleně, kterou máme

Planá – Plánský zámecký park bude upravenější. Zkulturněna bude i tazvaná náhorní plošinka. Zbaví ji náletů a otevře se tak výhled na zadní trakt zámku.

28.6.2011
SDÍLEJ:

Pohled směrem k Zámeckému parku.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„V roce 2009 po několikaletém úsilí získala Planá bezúplatně od Ministerstva obrany České republiky do svého vlastnictví zámecký park,“ uvádí plánský místostarosta Pavel Nutil.

Ve smlouvě o bezúplatném převodu se podle Nutila město zavazuje k tomu, že nebude park vyuţívat ke komerčním účelům, že zpřístupní park pro veřejnost a umožní jeho využívání k rekreačním účelům jako veřejnou zeleň.

„Zámecký park je rozhodně nejcennější částí veřejné zeleně, kterou v Plané máme. Některé stromy jsou opravdu majestátní,“ říká Nutil a vyzdvihuje některé „stromové velikány“.

O parkovou zeleň se ale desetiletí nikdo nestaral. Jen bývalý vlastník nechal vykácet dřeviny, které ohrožovaly případné návštěvníky. Byly totiž v havarijním stavu.

„Tím, že park nebyl po dlouhou dobu nijak udržován, došlo k tomu, že se proměnil tak trochu v džungli. Proměna džungle v regulérní park spočívá zejména v likvidaci náletů a v arboristickém ošetření starých stromů, které tvoří kostru parku,“ vysvětuje místostarosta Nu­til.

A jak později město zjistilo, je v tom zádrhel.

„Zámecký park je jednak veden jako park (nemovitá kulturní památka), jednak jako lokální biocentrum místního územního systému ekologické stability. Z toho prvního vyplývá, že se ke všem zásahům vyjadřují orgány památkové péče, z toho druhého zase, že se ke všem zásahům vyjadřuje rovněž orgán ochrany přírody obce s rozšířenou působností, tedy Tachov,“ říká místostarosta.

Tady také vznikají třecí plochy. „Má se park vrátit pokud možno do své původní podoby a slouţit zejména jako rekreační území pro veřejnost, nebo se jedná o cenný biotop, na jehož struktuře by se nemělo nic měnit,“ ptá se Nutil.

„Skloubit dohromady názory všech, co do toho mají co mluvit, nebude jednoduché. Zejména názory na plošnou likvidaci náletových dřevin se značně liší,“ podotýká Nutil.

„Nicméně pro začátek máme snahu vyčistit od náletů alespoň severo – východní část parku. Zde jsme také nedávno provedli kácení dvou stromů v havarijním stavu,“ popsiuje Nutil současné práce.

Další akcí, kterou město hodlá v parku udělat je odstranění plotu z vlnitého plechu. Ten se táhne prostředkem parku.

„Tento plot je celý na pozemcích města, na několika místech je již otevřený, a hlavně je naprosto ohyzdný. Na náš záměr odstranění plo-tu jsme již upozornili všechny vlastníky objektů a pozemků v areálu zámku,“ dodáva Pavel Nutil.

Autor: Josef Holek

28.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT