Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O chráněném a atraktivním pštrosím kapradí u Brtného potoka

Tachovsko – Na několika místech tachovského okresu roste zákonem chráněná a vzhledově velice atraktivní rostlina, kapradina pérovník pštrosí.

17.5.2011
SDÍLEJ:

BRTNÝ POTOK mezi Maršovými Chody a Dlouhým Újezdem obklopený pérovníky pštrosími.Foto: Miroslav Trégler

Psal jsem o ní před dvěma lety v souvislosti s přírodní památkou Pod Šipínem, kde je její naleziště přímo předmětem ochrany. Údolní niva Brtného potoka mezi Maršovými Chody a Dlouhým Újezdem není zvláště chráněným územím, přesto že je tu pérovníků daleko více. Čerstvě rozvinuté neplodící listy okouzlují jak svým tvarem, tak jásavě světlou zelení v průběhu května. Proto o tom píši právě teď.

Za pérovníky doporučuji vyrazit z místa, kde Brtný potok podtéká pod silnicí z Maršových Chodů na Žebráky. Dá se tu zaparkovat (na odbočce lesní cesty) a pár metrů odtud směrem k potoku se navíc tyčí mohutný smrk s obvodem kmene kolem 3,5 m. Na úvod dobré, co? Pérovníky rostou i nad silnicí, ale ne v tak hojném počtu, proto se vydejte již zmíněnou cestou až do míst, kde končí smrkový les a otevře se vám pohled na potok meandrující olšinou. Poměrně nízký travní „koberec“ patří ostřici třeslicovité a ta velká „péra“ našemu krasavci.

Jako každý krasavec je i pérovník nějak zranitelný, třeba pozdními mrazy. To je dobře vidět u některých jedinců i celých skupin, listy se zkrátka už nerozvinuly a pouze zhnědly. Jde jistě o následek citelného ochlazení z počátku měsíce. Pozor však, neplést zmrzlé listy se středovými loňskými plodícími (výtrusnicovými) listy, ty jsou též hnědé, ale zcela jiného tvaru.

V úseku s největší koncentrací pérovníků jde i o celkem kvalitní lužní les – olšinu s vtroušenými vrbami a řadou typických druhů bylin v podrostu, jako jsou například orsej jarní, blatouch bahenní, ptačinec hajní, sasanka hajní, krabilice chlupatá, bršlice kozí noha, kopřiva dvoudomá, chrastice rákosovitá, svízel přítula, řeřišnice hořká, netýkavka nedůtklivá, tužebník jilmový, mokrýš střídavolistý či škarda bahenní. Toliko jen zběžný pohled pod nohy. Všimněte si i originálních spletenců olšového kořání na březích, obnaženého silou vody a tvrdostí ledů.

Asi po kilometru toku se z údolní nivy ztrácí nejen pérovník, ale i konkurenčně slabší druhy a tím vlastně i druhová rozmanitost. Tady někde potok ztrácí přirozenost, dno je vydlážděno betonovými dílci. Naštěstí někde již vyvrácenými. Jen doufám, že se již nikdy nebudou zbytečně vyhazovat další prostředky z veřejných rozpočtů na nesmyslnou obnovu poškozeného „dláždění“.

Protože – jak už jsem právě uvedl – potok ztratil na zajímavosti, odbočil jsem do svahu. Tady, pod duby a lískami, nacházím rozvíjející se hasivky orličí. Jsou považovány za naše největší kapradiny, uvádí se až 2 m vysoké rostliny. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Když už jsem šlapal vzhůru, proč nevylézt až na polní pahorek zvaný v mapě Plochý vrch s kótou 549,3 m? Ač nenápadný a nevysoký, dohlédnout se odtud dá například k Vlčí hoře, Ovčímu vrchu, Podhornímu vrchu či k nejvyšším vrcholům Slavkovského lesa. Z Českého lesa vás obklopují vrchy Úšavský, Václavský, Brtník, Rozsocha, Kamenný a Štokovský. Za údolím Mže je sluncem vysvícený vysokosedlišťský kostel sv. Václava, obnovená dominanta krajiny Plánska. Kousek pod vámi jsou Maršovy Chody a hned za jejich humny zajímavá slatinná loučka, přírodní památka. Ale o ní někdy příště.

Miroslav Trégler

17.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení