Je třetí adventní neděle a přesně měsíc od svátku svatého Martina. Světec na bílém koni se letos asi někde zatoulal a tak první sníh poletoval teprve před pár dny. Nic z něj nezbylo, tedy alespoň v krajině pod horami. Bohatá ranní námraza po úplňkové noci lehce evokuje zimní atmosféru. Vím, že i tu slunce brzy vymaže z krajiny.

Při silničce z Damnova do Velké Vsi, za kostelem sv. Martina (proto ten svatomartinský úvod), je jednostranné lipové stromořadí. Ukončuje jej mohutná lípa srdčitá (obvod kmene 448 cm, výška 30,5 m, údaje Michálek 2009), pro mne jeden z nejkrásnějších stromů na Tachovsku. Rád se sem vracím. Pocit z lípy umocňuje i fakt, že je odtud krásný výhled na oblíbenou Vlčí horu. Podobný výhled je i z luk od samoty Kozlov ležící stejně jako Damnov vysoko nad údolím Mže. Na Kozlovských lukách roste dvojice lip (se zbytky božích muk), které sice zdaleka nedosahují mohutnosti té damnovské, ovšem jsou úžasným krajinným prvkem. Vřele doporučuji, i v zimě. Zasněžené obrázky krajin bývají obzvláště působivé.

A jdeme k řece. Kudy? No údolími Damnovského či Veského potoka, jež se nakonec slévají v jediný ústící do Mže nedaleko ošelínské železniční zastávky. Žlab pod Damnovem je dnes vlevo od cesty vyplněn kaskádou rybníků, i vrbová „džungle“ na druhé straně cesty bývala rybníkem. Trochu mne děsí mohutné porosty odkvetlého bolševníku velkolepého. Lze z toho usuzovat, že nikdo tuto nebezpečnou rostlinu neseká, nestříká, zkrátka nehubí. Už jsem opakovaně na stránkách novin varoval před takovouto liknavostí!

Jako na všech přítocích Mže, čím blíže řece, tím více skal, peřejí a peřejek, více zadumaný les kolem. Tohle vše platí i pod již zmíněným soutokem obou potoků. Zajímavé je místo, jemuž říkám „U tří dvojáků“. V rychlém sledu a na dohled od sebe tu rostou tři smrkové dvojkmeny. Pěkný smrk s výraznými mechovými kořenovými náběhy uzavírá údolí před náspem železniční trati. Mám radost i z několika pěkných jedlí ve stráni a uklizených tábořišť.

Když jsem se odpoledne vracel k Damnovu, byla ranní jinovatka opravdu dávno ta tam. Fotil jsem zase jinak barevné pohledy na lípu a kostel a i přes nezimní počasí měl radost, že jsou Vánoce za dveřmi. Stejně tak mám radost, že mohu popřát všem čtenářům moc a moc pohody o svátcích a také dobrý život v roce příštím. Možná to nebude lehké období. A pokud vás budou tlačit starosti, problémy, zajděte si na chvíli k té vaší lípě, na tu vaší vyhlídku, do vaší krajiny. Mne to pomáhá … Tak ještě jednou krásné Vánoce!

Miroslav Trégler