„Už na úterní vernisáži bylo asi čtyřicet lidí. Od středy byla část sbírky zpřístupněna a chodilo se na ni podívat poměrně dost zájemců. Také školní třídy,” sdělila Deníku vedoucí kulturního střediska Miluše Nová.

Jeden ze školních kolektivů, které Deník při prohlídce mincí zastihl, byli šesťáci ze školy na náměstí Svobody. Sbírka je zaujala a žáci obdivovali především to, že peníze pocházejí z různých zemí celého světa, včetně například Asie. „Můj bratranec má také sbírku mincí, takže se o to dost zajímám. Je to určitě zážitek,” řekl jeden ze školáků.

Sbírka mincí a dalších předmětů byla nalezena při hloubení rýh pro základové pasy novostavby garáže v roce 1996. Do země byla podle historiků uložena pravděpodobně během druhé světové války, nebo při poválečném odsunu německého obyvatelstva. Mince byly uloženy v železné pokladně a kromě nich ještě sbírka obsahovala rozebraný klarinet, dřevěný kompas a blíže neurčené kožené předměty.

Všechny předměty byly poškozeny a o vyčištění a konzervaci se postaralo Západočeské muzeum v Plzni. Sbírku tvoří 302 mincí a medailí. Z toho jsou například tři mince antické a orientální, 133 je stříbrných a 161 z obecných kovů. Většina mincí pochází z 18. a 19. století, případně z počátku 20. století, nejvíce pak z Rakousko – Uherska, Německa a zemí střední Evropy a Balkánu.

Plánský poklad je od roku 1997 součástí sbírek Muzea Českého lesa v Tachově. Celková hodnota plánského pokladu činila v době nálezu necelých šestnáct tisíc korun.