Malou radost z nich ale většinou mají rodiny s dětmi, nebo lidé, kteří si chtějí užít klidnou procházku stejným místem. Domů si totiž občas donesou nechtěný dárek v podobě našlápnutého psího exkrementu.

Přestože město nechalo instalovat odpadkové koše s krytými držáky na igelitové sáčky, málokterý majitel psa je využívá.

„Máme nyní instalováno celkem 294 odpadkových košů. Z toho je jich 32 se schránkami na psí exkrementy. Koše se pravidelně vyváží i zásobují. Sáčky se doplňují minimálně dvakrát týdně nebo podle potřeby. Bohužel se také stalo, že jsme sáčky doplnili a během chvilky tam už nebyly. Úměrně tomu ale pejskaři exkrementy nesbírají. Neustále řešíme našlápnuté exkrementy na botách, nebo nechutné zážitky našich zaměstnanců, když sekají městské pozemky," informovala Marie Multušová z Odboru investic města Tachova.

Majitelé registrovaných psů s uhrazenými poplatky mají možnost brát si sáčky v pokladně nebo na finančním odboru Městského úřadu v Tachově. „Když jde majitel psa zaplatit poplatek, pokladní ho na možnost vzít si sáčky upozorní a ukáže mu krabici, kde jsou k dispozici. Na jednoho majitele počítáme ročně čtyři sta sáčků. Zájem o ně ale zdaleka není tak velký. Lidí, kteří si u nás sáčky vezmou je jenom pár, možná deset," řekla Marcela Poláková z investičního odboru.

Zkušenost s neukázněnými pejskaři má také Městská policie v Tachově. „Minimálně jednou denně, spíše ale častěji zkontrolujeme nějakého pejskaře, jestli má v pořádku registrační známku a platí řádně poplatky městu," řekla Deníku městská policistka Vlasta Placerová.

„Často se setkáváme s prohřešky, především ale řešíme opakované útěky psů. Většinou se snažíme majiteli domluvit a pokud se to stává opakovaně, postupujeme záležitost k dalšímu řízení na finanční odbor. S odklízením exkrementů je ale problém, za ruku většinou nikoho nechytíte a když nás vidí v uniformě, tak si bobek uklidí. V civilu ale vídám, že většina pejskařů dělá, že nevidí, kam jejich čtyřnohý miláček kálí, nebo se otočí a jde dál," dodala.

V okresním městě je nyní registrováno přes dvanáct set psů. Majitel psa je povinen ho registrovat na Městském úřadě a platit za něj roční poplatek. Město může uhrazení ročního poplatku požadovat pouze v případě, že tady má jeho majitel trvalé bydliště.

Poplatek se v jednotlivých obcích liší a ani Tachov nemá pro všechny pejskaře jednotnou sazbu. „Jiné ceny mají osady a jednotlivé části města. Lidé, kteří jsou v důchodu nebo jsou členy kynologických klubů, majíe, odhlásit. Do 15 dnů musí navštívit úřad, vyplnit formulář a na základě potvrzení od veterináře jim psa město odhlásí. „Když se stane, že pes uhyne doma, není potře nárok na slevu. Obyvatel bytovky na sídlišti Západ tak například zaplatí roční poplatek ve výši dvanáct set korun, pokud bydlíte v v rodinném domku zaplatíte čtyři sta korun, senioři zaplatí dvě stě korun za rok a obyvatelé osad platí stokorunu," vysvětlila Poláková.

Majitelé psů také mají povinnost psa, pokud jim uhynba shánět veterinární potvrzení, stačí čestné prohlášení. Po odhlášení psa město majiteli vrátí poměrnou část poplatku, kterou má uhrazenou," uzavřela.

Jaroslava Hohlová