Zřejmě až justiční orgány rozhodnou o tom, kdo má pravdu ve sporu mezi částí obyvatel bytovky č.p. 53 ve Vysočanech a Městem Bor. Obyvatelé domu se na soud obrátili poté, co vedení Boru odmítá řešit jejich problém, do kterého se nájemníci dostali prý právě kvůli chybě města.
V čem je jádro sporu? Na podzim minulého roku totiž noví radní schválili jednostranné zvýšení nájemného v uvedené bytovce.

„Tato skutečnost nás přiměla k tomu, že jsme podali písemný protest a začali zjišťovat, jaký je vlastně právní statut našich bytů,“ shodují se nájemníci.
Vraťme se ale na začátek. V roce 2000 byla bytovka ještě vojenskou ubytovnou, kterou město v dalším období zrekonstruovalo na 31 bytových jednotek. Na tuto akci získalo dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Finanční injekce ale měla několik zásadních podmínek. Jednou z nich bylo, že po dobu 20 let od kolaudace budou byty fungovat pouze v nájemním vztahu, druhou pak, že nájemníci nebudou působit jako spoluinvestoři a tudíž nemohou platit jakékoli investiční příspěvky. V případě porušení podmínek dotačního titulu by město zřejmě muselo peníze vrátit.

A právě druhou podmínku dotace podle obyvatel domu město porušuje. „V roce 2001 začalo Město Bor, aniž by někoho upozornilo na zmíněné podmínky dotace, s námi uzavírat Smlouvy o investičním příspěvku a budoucí kupní smlouvě s tím, že pokud smlouvu neuzavřeme, nemáme nárok získat byt v tomto bytovém domě, respektive nájemní smlouvu,“ kroutí hlavami nájemníci.
„Navíc jsou mezi námi takoví, co zaplatili už celou částku kupní ceny bytu jednorázově. A přesto formou jakéhosi jednostranně zvyšovaného nájemného platíme dál,“ diví se Vysočanští.

Na názor jsme se zeptali také místostarosty Boru Petra Myslivce. „K tomuto konkrétnímu problému jsme už na základě upozornění nájemníků prošli kontrolou. Nedá se vyloučit, a my to spíše očekáváme, že přijdou kontroly další. Obavy z nich nemáme. Nechme ale, ať ve věci rozhodne soud,“ uvedl borský místostarosta.

Předmětem žaloby je určení neplatnosti smlouvy o investičním příspěvku a budoucí kupní smlouvy.
„Tak bychom se vlastně chtěli dozvědět, co jsme. Zda nájemníci, budoucí kupci nebo investoři. Teprve potom přijdou z naší strany další kroky,“ říkají obyvatelé domu.

K tomuto tématu se vrátíme v příštích vydáních Tachovského deníku.