Například Broumov vyhrál v roce 2007 modrou stuhu za společenský život. „A kromě toho máme několik dalších ocenění. Aby zaujal hodnotitelskou komisi, musí být společenský život v obci bohatý a dobře zdokumentovaný. Proto budeme i nadále pořizovat videa a fotografie z našich akcí,“ vyjádřil se starosta Broumova Ondřej Stec.

Představitelé obce se podle vlastních slov snaží nezanedbávat žádnou oblast života obce. Starají se proto nejen o společenský život, ale také o zeleň, životní prostředí a celkové prostředí obce.

Společenský život v Broumově, kterým obec zaujala komisi soutěže Vesnice roku v minulých letech, to je například pravidelné vánoční zpívání v kostele, masopust, stavění máje, partnerské akce s bavorskou obcí Mähring, dětský den, Anenská pouť a řada dalších akcí.

Ucházet se o některé z ocenění chce také obec Kostelec. I ta má už několik stuh – bílou a modrou – a dalších cen, třeba cenu hejtmana Plzeňského kraje.

„Ale od našeho posledního účinkování v soutěži Vesnice roku se hodně změnilo. Myslím, že Kostelec má co ukazovat. Máme například dokončenou bytovou zónu včetně zeleně, vylepšili jsme si náves a veřejná prostranství na ní,“ uvedl starosta Kostelce František Trhlík.

Obec by se podle starosty ráda poprala o nevyšší ocenění, tedy přímo o titul Vesnice roku 2010. „Věříám, že na to máme, že je to v našich silách. Je to v našich lidech, kteří si také věří. Chceme bojovat o lepší pozici, ale samozřejmě máme také pokoru. Nemusíme zvítězit hned, ale postupně získávat menší ocenění, což se nám v minulých ročnících zatím dařilo,“ vyjádřil se Trhlík.

Třetí obcí tachovského okresu, která se přihlásila do letošního ročníku soutěže Vesnice roku, je Svojšín. Také tato obec má s podobnými typy soutěží zkušenosti. Získala například ocenění za péči o veřejnou zeleň, a to nejen v krajské soutěži Vesnice roku, ale také v mezinárodním měřítku. Svojšín je držitelem bronzové medaile z evropské soutěže Entente Florale Europe 2006 (Kvetoucí sídla Evropy 2006).

Zelení může zaujmout také v letošním ročníku. „Určitě si pozornost zaslouží třeba revitalizované zámecké zahrady a veřejná prostranství vůbec. Zaujmout hodnotitele soutěže Vesnice roku můžeme v podstatě vším, co se za poslední léta podařilo vybudovat,“ vyjádřil se místostarosta Svojšína Jaroslav Fišer.

Aktuálně se v obci pokračuje s dlouhodobou rekonstrukcí zámku, dokončuje se obnova fasády čelní strany včetně výplní otvorů, balkonu a instalace nových vstupních vrat. Zahájena bude také rekonstrukce hlavního zámeckého sálu. V osadách spadajících pod Svojšín se nedávno rekonstruovaly rybníky či kaplička.