VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O víkendu vyvrcholí oslavy 110 let trati mezi Pňovany a Bezdružicemi

Bezdružice – Poslední akce letošního Bezdružického parního léta se uskuteční o víkendu 6. a 7. srpna na lokální trati Pňovany – Bezdružice.

4.8.2011
SDÍLEJ:

Oslavy 110 let Bezdružické lokálky Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

V sobotu i neděli jsou odjezdy zvláštního vlaku s parní lokomotivou 310.072 „Kafemlejnek“ z Bezdružic do Kokašic ve 12.40, 14.40 a 16.40 hodin. Na delší trasu do Cebivi vlak odjíždí v 10 hodin. Ve vlacích budou přítomny četnické hlídky v dobových uniformách.

Návštěvníci stanice Bezdružice se mohou těšit na prohlídku nádražní četnické stanice, jízdy inspektorskou drezínou, divadlo pro děti, divoké tanečnice ze skupiny Althea, výstavu o historii železnice, modelová kolejiště a jedinečné vlakové bistro s venkovním posezením. K poslechu zahraje Švejk Band Milana Benedikta Karpíška. V provozu bude i mimořádná linka s historickým autobusem z Bezdružic přes středověké městečko Úterý do Teplé. Díky ní mohou akci navštívit i obyvatelé Karlovarského kraje. Akci pořádá občanské sdružení Plzeňská dráha ve spolupráci s městem Bezdružice a dalšími obcemi a subjekty v regionu.

Další informace včetně jízdních řádů najdou zájemci na webových stránkách: www.bezdruzickalokalka.cz

Marek Plochý, předseda sdružení Plzeňská dráha k programu dodal: „Vrcholem naší akce bude sobotní křest knížky vydané k výročí 110 let trati, kterou napsal železničář a patron regionu Jiří Bízek. Křest bude ve 12.12 hodin přímo ve stanici Bezdružice a večer uspořádáme autorské čtení z knížky i promítání dobových fotografií. Následně vyjede ve 21.10 hodin na trať do Kokašic mimořádný parní vlak za ohňovým představením skupiny Estela de Fuego. A na závěr oslav výročí odpálíme v Bezdružicích ve 22.22 hodin slavnostní ohňostroj.“

Železniční trať Pňovany – Bezdružice byla dokončena v roce 1901. Je dlouhá 24 km, největší stavbou na trati je 50 metrů vysoký most přes údolí Mže. Na trati původně jezdily jen tři páry parních nákladních vlaků, ve kterých byla umožněna přeprava cestujících v připojeném osobním voze. V roce 1930 nahradily parní vlaky rychlé motorové vozy Tatra, díky nimž se počet nabízených spojů zdvojnásobil a jízdní doba se zkrátila na polovinu. V současnosti České dráhy na objednávku Plzeňského kraje na trati provozují sedm párů vlaků, které místní obyvatelé využívají pro cesty do práce, na úřady a do školy. Počet cestujících na trati stoupá v letním období, kdy je region Bezdružicka cílem turistů, školních výletů a návštěvníků Konstantinových Lázní. Pro přepravu cykloturistů je k dispozici upravený přívěsný vůz.

Nákladní vlaky převážejí na trati především dřevo, v minulosti to však bylo i uhlí, obilí, hnojiva, cihly a čedič. Významně to napomáhalo šetřit místní úzké silnice, které pro provoz těžkých nákladních aut nejsou vhodné.

Miroslav Klas

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení