O plavecký výcvik žáků panuje ve školách z tachovského regionu poměrně velký zájem. Ačkoli plavecká výuka není povinná, školy i mateřinky se do bazénů jenom hrnou. „Původně jsme základním i mateřským školám nabízeli dva semestry. Vzhledem ke zvýšenému zájmu už ale jedeme na tři, a to po celý školní rok,“ informoval Deník vedoucí střediska Správy městských sportovišť Petr Vrána. Zabezpečit plavecký výcvik obnáší spoustu povinností. „Na deset neplavců musí být jeden vyškolený cvičitel, to samé na patnáct plavců,“ poukazuje Petr Vrána.

Výcvik je povinný pouze pro žáky třetích a čtvrtých tříd. „Ti totiž ještě nejsou zahrnuti do školského vzdělávacího programu,“ uvedl Josef Kožnar, vedoucí tachovského školského odboru. „Jestli si ředitelé dají do programu i plavecký výcvik zbývajících tříd, záleží na jejich dobrovolnosti. Pak už je to pro školy ale závazné.

Inspekce totiž vzdělávací plány kontrolují a dbají na jejich dodržování,“ připomněl Kožnar. Přimdská základní škola s plaveckým výcvikem problémy nemá. „Byla by obrovská škoda nevyužít možnosti, že se bazén nachází v bezprostřední blízkosti školy,“ usmívá se ředitel Karel Halla. Podle plaveckých instruktorů mají přimdské děti proti ostatním díky bazénu v místě bydliště velký náskok. „Je to na nich rozhodně znát. Absolutní většina z nich prošla plaveckým výcvikem úspěšně,“ řekla Jitka Pavelková.

Děti si plavecké výcviky nesmírně pochvalují. „Zdokonalila jsem si znak, ten mi ještě před výcvikem moc nešel,“ svěřila žákyně čtvrté třídy z přimdské školy Michaela Hrůzová, která v tomto týdnu získala mokré vysvědčení se superlativním ohodnocením. „Uplavala jsem totiž v kuse dvě stě metrů,“ pochlubila se Deníku šťastná Míša.