Zámek není kulturní památkou. Byl vybudován v letech 1902 až 1906. Je v něm údajně 159 místností. „Po roce 1945 zámek a přilehlé budovy sloužívaly pohraniční stráži. V době po revoluci, když to tady pohraničníci opouštěli, byly všechny objekty v dobrém stavu,” řekl předseda výkonné rady občanského sdružení Josef Pěkný. Areál zůstal v majetku ministerstva vnitra a tehdejší představitelé Chodové Plané usilovali o jeho převod na městys. V této době zůstaly budovy prázdné, neudržované, téměř nehlídané a staly se cílem vandalů, nenechavců, snad i bezdomovců. Zmizely například kazetové stropy, topení a další vybavení. „Je to stoletý panelák”, zhodnotil zámek předseda Pěkný.

Převod na městys Chodová Planá trval dlouho a zhruba před sedmi roky byl realizován. „V té době s ním mělo zastupitelstvo velké plány, nechalo si zpracovat projekt za více než milion korun na balneologické lázně,” řekl k novodobé historii Josef Pěkný. Jenže nově zvolené zastupitelstvo už nemělo o původní plány zájem. Na megalomanský projekt sama obec neměla finance a sehnat investora se nepodařilo. „Prognóza takové myšlenky byla nejistá, vždyť ani kapacita vedlejších a mnohem významnějších Mariánských Lázní není v současnosti naplněna. Existovaly i další plány možného využití. Zvažovalo se, že by se do zámku přestěhoval obecní úřad, vznikla zde krásná obřadní síň, koncertní sál, výstavní prostory,” řekl k problematice starosta Chodové Plané Ctirad Hirš, který zděděný zámek považuje spíše za danajský dar pro obec. Ta investovala alespoň do nejnutnějších oprav střechy, fasády a oplocení. Jenže se opět našli nenechavci, kteří kradli například měď ze střechy. „V současnosti je zámek zajištěn, starají se nám o něj zdejší dobrovolní hasiči, je zde instalovaný alarm,” doplnil informace starosta Hirš.

Tento stav nenechával klidným některé občany a výsledkem bylo založení uvedeného občanského sdružení. To vymyslelo soutěž o nejlepší návrh na využití zámku.

„Může se jí zúčastnit každý občan, který má zájem o využití zámku a nemovitostí, které do areálu patří,” řekl Josef Pěkný. „Vlastní námět by měl být zpracován písemně na jednom listě formátu A4 a doručen na adresu Josef Pěkný, Pivovarská 151, 348 13 Chodová Planá nebo na mailovou adresu: pekny.oi30@lesycr.cz.

Námět se může týkat celého areálu nebo jeho částí, jako jsou například bývalá prádelna, nástupiště, budova zámku a podobně. Termín, do kterého budeme náměty přijímat je, 15. prosinec tohoto roku. Oznámení o vyhodnocení nejlepšího námětu bude vyvěšeno na úřední desce Městysu Chodová Planá 28. prosince 2011. A nejlepší námět bude oceněn částkou 500 korun,” řekl k vyhlášení soutěže Josef Pěkný.

Samo sdružení některé nápady případného dalšího využití budov v areálu zámku má. „Přízemní objekt za zámkem by se hodil například na kuželkárnu, domek při vjezdu třeba na videokavárnu. Bývalá ošetřovna by se mohla přestavět na startovací byty pro mladé začínající rodiny,” uvedl několik nápadů Pěkný.

„Jsme rádi, že toto občanské sdružení vzniklo. Každou iniciativu, která se týká využití areálu zámku samozřejmě vítáme,” řekl starosta Ctirad Hirš. „Kdyby se podařilo realizovat jeden z deseti nápadů, tak budeme rádi. Důležité je vymyslet záměr, co s tím, a pak můžeme začít shánět finance například prostřednictvím nějakého vhodného dotačního titulu,” dodal starosta Chodové Plané.