Jednou z těchto obcí je Lom u Tachova. „Zastupitelstvo obce rozhodlo, že v době od půlnoci do čtvrté hodiny ranní bude vypnuto veřejné osvětlení. Začali jsme v lednu letošního roku. Ještě předtím jsem se snažili o úspory tak, že v noci svítily jen vybrané lampy," uvedl Deníku starosta Lomu Aurel Ardeleanu. Tato obec za poslední tři roky zaplatila na energiích na veřejné osvětlení přibližně sedmdesát tisíc korun ročně. „Pro letošní rok zatím nemáme vyúčtování, takže ještě nevíme, jakou částku jsme ušetřili. Teprve uvidíme, jaký to bude mít efekt," pokračoval starosta s tím, že zatím není rozhodnuto, jak dlouho toto opatření potrvá.

V některých obcích tímto způsobem šetří už několik let. Jedním z příkladů je Lesná. „Veřejné osvětlení přímo v Lesné nevypínáme, ale v našich dalších dvou osadách ano. V Písařově Vesci nesvítí lampy od jedné hodiny ráno do pěti. Ve Staré Knížecí Huti se osvětlení vypne v jedenáct večer a zapne opět až v pět hodin ráno," řekl k věci starosta Lesné David Ölveczki. Obec podle starostových slov toto praktikuje minimálně již šest let. Přesto obec připravuje modernizaci lamp veřejného osvětlení. „Máme v plánu ji zrealizovat společně s rekonstrukcí kanalizace a vodovodu. Přesný termín ale není znám, myslím, že až za několik let," dodal Ölveczki.

Ve Skapcích už veřejné osvětlení rekonstrukcí prošlo. Přesto bylo vedení obce nuceno sáhnout ke stejnému kroku. „Nedávno jsme vyměnili sto padesáti wattová svítidla za úspornější, sedmdesáti wattová. Přesto jsme se před dvěma lety rozhodli, že mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno budeme vypínat osvětlení," potvrdil starosta obce Marian Mečár. „Možná do budoucna budeme zvažovat i variantu, že by v noci svítily jen vybrané lampy," doplnil Mečár.