Na likvidaci potkanů spolupracuje město s deratizéry. „Spojili jsme síly s vlastníky nemovitostí a provádíme už několik let plošnou deratizaci,“ uvedla Marie Multušová z investičního odboru Městského úřadu Tachov. „Nejvíc potkanů je na sídlišti Západ, nejméně na sídlišti Východ,“ dodala.

Potkany hubí také ve Stříbře. „Jako v každém větším městě, i nás zlobí potkani. Provozovatel kanalizace provádí minimálně jednou za rok deratizaci v kanálech,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí stříbrské radnice Dana Rožánková.

Holuby ve Stříbře odchytávali před několika lety a nyní se jejich počet daří držet v přijatelných mezích. „S toulavými kočkami je to těžké. Rychle se množí a lidi jim z dobré vůle dávají například ke vchodům bytovek krmení. Tím se ale za ně stávají zodpovědní,“ dodala Rožánková.

Plánskou školu na náměstí už několik let trápí pro změnu holubi. „Víte, co dokáží udělat na dvorku dvě slepice. A my máme na budově podle posledního monitorování dvě stě holubů. Tak si umíte představit, jak vypadají parapety a vchod do školy. Jednou jsme dokonce našli na parapetu okna mrtvého holuba. Musím chránit zdraví dětí,“ okomentoval ředitel základní školy Jindřich Kolesa zamýšlenou likvidaci holubů. Předchozí pokusy se minuly účinkem, město proto nyní objednalo specializovanou firmu. Ta jako nejvhodnější formu likvidace zvolila odstřel. „Z města máme informaci, že se čeká už jen na poslední dvě povolení z Krajské veterinární správy a z odboru životního prostředí z Tachova,“ doplnil ředitel.

Proti způsobu, jakým chce Planá likvidovat holuby, se ale ohradil Karel Bobál ze Záchranné stanice ve Studánce. „Odstřel vzduchovou zbraní je naprosto nevhodný. Holub se tak nezabije, ale zraní, a to už je týrání zvířat,“ řekl Deníku.

Sám Karel Bobál se zapojil před lety do boje s holuby v Tachově. „Zajišťoval jsem jejich odchyt a následně je předal k likvidaci veterinářům,“ uvedl. Od té doby nedošlo k jejich přemnožení, lidé jim zřejmě zamezili přístup do prostor vhodných k hnízdění.

Také s kočkami mají v záchranné stanici své zkušenosti. „Pomáháme s jejich odchytem, následně je předáme veterináři vykastrovat. Pak je kvůli udržení rovnováhy predátorů a hlodavců opět vypouštíme,“ popsal Bobál.

„Hadi nevylézají na svatého Jiří, ale stačí, aby zasvítilo sluníčko. Jen vloni jsme jich odchytili v blízkosti obydlí šest. Předloni jsme odchytili dokonce zmiji růžkatou, která je nejjedovatějším evropským hadem a u nás se nevyskytuje,“ řekl Bobál. Kuriózní odchyty se podle něj stávají častou záležitostí přímo úměrnou zvyšujícímu se počtu chovatelů exotických zvířat.

Tou nejdrobnější, ale o to vytrvalejší havětí, bývají mravenci, jejichž doba pomalu přichází. „Jsou chráněni. Je třeba jim udělat transfer na jiné stanoviště,“ uvedla Marie Multušová.

O jiných mravencích – o faraonech, vědí své obyvatelé některých bytovek na sídlištích. Kdysi byly k dostání prostředky, které přispěly k zneplodnění královny a posléze k vyhynutí celého společenství. „Ty už dneska ke koupi nejsou, musíte si pozvat deratizéry. Faraóny jsme měli v celé bytovce, byli zalezlí všude, běda, když jste nechali na lince kousek nějakého jídla. Vajíčka, ta přímo zbožňovali. Před dvěma roky jsme tu měli odbornou firmu a zatím je klid,“ uvedla obyvatelka bytovky na tachovském sídlišti Východ.