Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce: Vládo, nehrab pro sebe!

Tachovsko – Bor, Svojšín a Ošelín. Tyto tři obce se z tachovského okresu podle oficiálního seznamu připojí k šesti stovkám obcí a měst v rámci středeční výzvy vládě týkající se rozdělování evropských dotací.

10.4.2013
SDÍLEJ:

MÍSTOSTAROSTA Svojšína Tomáš Petráň a pracovnice obecního úřadu Dana Divišová při vylepování cedule, kterou se obec připojila k protivládnímu protestu. Ten má upozornit na složitost administrativy při rozdělování evropských dotací. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Tak zvanou Druhou zlínskou výzvu podepsalo v celé republice patnáct set starostů. „Nemáme sice žádný konkrétní příklad, kdy bychom měli nějaké mimořádné potíže při rozdělování dotací, ale chceme naší účastí poukázat, že současná pravidla jsou nastavena špatně," vyjádřil se Deníku starosta Boru Petr Myslivec.

Ten, stejně jako ostatní jeho kolegové, nesouhlasí s tím, že evropské dotace jsou obcím a městům přerozdělována prostřednictvím ministerstev. „Administrativa je pak pro obce velice složitá a podmínky komplikované. Chtěli bychom touto výzvou vládě říct, aby šly peníze do obcí přímo," doplnil Myslivec.

Společným znakem středeční akce bude vyvěšení cedulí na značky označující začátek a konec obce. Cedule budou modré s nápisem „Máme nárok na evropské peníze!". Doplní je znak Evropské unie a symbol přeškrtnutých hrabiček. „Přeškrtnuté hrábě vyjadřují symbol našeho nesouhlasu, aby ministerstva hrabala evropské prostředky pod sebe, rozdělovala je podivným systémem, který již i ve stávajícím období způsobil a obáváme se, že ještě vyvolá významné negativní dopady do našich veřejných rozpočtů," píše se v komentáři Druhé zlínské výzvy.

Představitelé obcí a měst jsou přitom přesvědčeni, že umí s evropskými prostředky hospodařit v drtivé většině efektivně, hospodárně a šetrně.

Obec Svojšín se k výzvě připojuje především proto, že chce upozornit na nesoulady v systému. „Jako samosprávný celek jsme součástí systému a myslíme si, že tento systém je špatný. Současná vláda neumí čerpat evropské prostředky efektivně. Myslíme si, že ministerstva si vymýšlejí různé podmínky, které jsou diskutabilní, neúnosné a obcím především komplikují přístup k dotacím a jejich čerpání," vyjádřil se starosta Svojšína Karel Petráň.

Jednání s ministerstvy o dotačních podmínkách a jejich plnění není podle Petráně jednoduché. „Ty podmínky by se měly především zjednodušit a hlavně zpřístupnit také malým obcím. V těch nejmenších obcích mnohdy vyřizuje agendu jediná osoba a je to pro ni těžké. Agenda kolem evropských dotací je kvůli podmínkám ministerstev tak složitá, že je často třeba si na to najmout agenturu. A na to někdy malé obce ani nemají peníze," poznamenal svojšínský starosta.

Třetí obcí, která se na Tachovsku k výzvě připojuje, je Ošelín. „My chceme tuto výzvu především podpořit. Nemáme žádnou konkrétní zkušenost nebo spíše stížnost vůči poskytovatelům dotací, ale chceme upozornit hlavně na to, jak je kolem dotací složitá administrativa. Prostě složitost zpracování agendy evropských dotací sama hovoří za to, proč výzva vznikla," vyjádřil se starosta Ošelína Jiří Šefčík.

„Evropskou dotaci máme, musím ale zaklepat, zatím jsme se nesetkali s problémy, jen opravdu s šílenou administrativou kolem toho," dodal ošelínský starosta.

Protestní cedule, které se budou montovat na dopravní značky označující začátek a konec obce, umístí představitelé těchto obcí ve středu v 9 hodin ráno.

Je to první forma protestu. Jak dlouho budou cedule na značkách, nechává předsednictvo Druhé zlínské výzvy na obcích samotných. „Zahajujeme tak naše veřejné aktivity za záchranu evropských prostředků nového rozpočtového období 2014 až 2020 pro naše obce a města. Situace je totiž skutečně vážná a hrozí reálné významné zhoršení možností čerpání financí EU pro samosprávy. Kdy případně ceduli starostové sundají, necháme na jejich úvaze. Někteří již vyjadřují přesvědčení, že je nechají tak dlouho viset, dokud problém nastavení pravidel čerpání nového rozpočtu EU nebude vyřešen," vyjádřila se předsedkyně výzvy Jana Juřenčáková.

Další hromadnou veřejnou aktivitou v této záležitosti by měla být květnová manifestace starostů a komunálních politiků v Praze před budovami dotčených ministerstev. „Symbol přeškrtnutých hrabí budeme používat i nadále a na plánovanou demonstraci starostů a dalších komunálních politiků v Praze před kompetentními ministerstvy vyzveme, aby starostové i s takovýmito hráběmi dorazili. Nechceme, aby ministerstva hrabala evropské prostředky pod sebe," píše se v komentáři k výzvě. Vláda bude návrh pravidel čerpání fondů EU schvalovat zřejmě na přelomu května a června. Do té doby se očekávají jednání s představiteli vlády a společné setkání zástupců sdružení obcí a měst.

Autor: Jiří Kohout

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Stříbro – O dnešním ránu v blízkosti Hornického skanzenu ve Stříbře se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Během ranních hodin se sem sjely hned tři jednotky hasičů, a to jak ze Stříbra, tak z Tachova. Jejich úkol byl jasný. Dostat tři zraněné osoby z Důlní štoly Prokop, která se v areálu skanzenu nachází.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení