Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchodní Zlatá cesta opět ožila špacírem

Tachovsko - Na výšlap vyrazilo šedesát účastníků, kteří urazili přes dvacet kilometrů a připomněli si tak dávnou spojnici zemí i měst.

13.5.2015
SDÍLEJ:

Špacír po Zlaté cestě, jaro 2015Foto: Irena Zapletalová

Obchodní stezka opět ožila a prošli po ní poutníci. Šedesát se jich v neděli vydalo náročným terénem směrem od Bärnau do Tachova. Lesem, po poli a louce, přes potoky, cestou kamenitou i zarostlou trávou ušli tak přes dvacet kilometrů. Zlatá cesta, jak se trase říkalo a říká, se těšila čilému ruchu ve středověku, ale postupem času její části zanikly.

O připomínku této dávné cesty a její částečné oživení se starají spolky: český Terra Tachovia a bavorský Via Carolina. Akci s názvem Špacír po Zlaté cestě už několikrát zopakovali a vždy ji navštívily desítky turistů i zájemců o historii a přírodu. „Je zajímavé, jak se les co půl roku mění," poukázal na jeden z letošních postřehů autor myšlenky obnovy Zlaté cesty Roman Soukup. Letošní výšlap však nemohl vést přesně po linii dávné obchodní stezky. „Museli jsme obejít například Mýto, kde se na louce pásli býci."

Pro autory obnovy Zlaté cesty nebylo při realizaci obnovy dávné obchodní tepny vůbec jednoduché najít, kudy původně vedla. Cesty byly v minulosti rozorány, přestaly se používat a postupně zanikly. „Staré cesty, ty nejstarší, vznikly tak, že lidé prostě někudy chodili. Když lidé tudy přestali chodit, cesta zanikla a příroda si ji vzala nazpátek," připomněl už dříve Soukup.

Podél trasy nechala sdružení vystavět několik milníků času, věnovaných osobnostem, které jsou nějakým způsobem spjati s místem či dobou. Nedělní špacír vedl od milníku svatého Wolfganga a konec špacíru byl už tradičně u milníku Jana Lucemburského.

Ještě jednu novinku si účastníci mohli „užít". Každý rok na jaře a na podzim při Špacíru po Zlaté cestě se opékaly buřty na vidlích. „Kolem sto padesáti špekáčků pro účastníky. Pro paní Plášilovou z hájenky Obora to byla pokaždé tvrdá práce. Až letos ji pomohla inovace v opékání. Byl udělán špekáčkomax, který najednou opéká čtyřicet dva špekáčků na ohni a velice se osvědčil. Špacírníkům špekáčky šmakovaly," dal Deníku vědět účastník František Soukup.

Podle organizátorů si špacír získal oblibu nejen u Čechů, polovina účastníků byla z Německa.

Autor: Antonín Hříbal

13.5.2015
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení