Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat se zdrží. Možná až o roky

Chodová Planá – Přejít třídu Pohraniční stráže v Chodové Plané v dopravní špičce je téměř nemožné. Místní obyvatelé už roky volají po výstavbě obchvatu, ale současná situace napovídá, že zmírnění dopravy se jen tak nedočkají

15.4.2009
SDÍLEJ:

RANNÍ ŠPIČKA V CHODOVÉ PLANÉ (na snímku u autobusových zastávek). Souvislá řada jedoucích aut, intenzivní provoz kamionů a téměř nemožnost přejít v době dopravní špičky třídu Pohraniční stráže, taková je denně situace v Chodové Plané.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

„Je to neštěstí pro lidi, co tu bydlí. Vidíte, že jede jedno auto za druhým, “ ukazuje na hustý provoz Zdeněk Zápotočný.

Situaci komplikují zejména velká auta a jejich intenzivní provoz. Místní mají problémy přejít ulici na začátku obce směrem na Planou, kde není přechod pro chodce. „Ten bychom tu uvítali. Dostat se na druhou stranu někdy trvá pět i deset minut,“ stěžuje si Zápotočný.

Úřad městyse Chodové Plané udělal prý pro výstavbu vše, co se dalo. „My, jako obec jsme vynaložili veliké úsilí, abychom odstranili všechny překážky bránící výstavbě obchvatu,“ uvádí starosta Chodové Plané Jan Volný. „Pomohli jsme i s výkupem pozemků a opravdu bylo reálné a finanční prostředky na to jsou připraveny, na konci letošního roku stavbu zahájit,“ pokračuje starosta. Počátek stavby se ale oddálí. Silnice by totiž měla vést nedaleko zdroje vody pro chodovoplánský pivovar. Majitelé nehodlají podstupovat riziko nevratných změn ohledně kvality vody. „Stavba obchvatu zasahuje do ochranného pásma vodního zdroje, ze kterého čerpáme vodu pro výrobu piva,“ poukazuje Jiří Plevka z Chodovaru. „Jde hlavně o to, celou věc technicky vyřešit. Osobně jsem ten poslední, kdo by chtěl stavbu nějak zdržovat. Když ale Evropská unie usoudila, že by se zdroj měl chránit, o to více by ho měla chránit Česká republika,“ pověděl Plevka.

Zájmem městysu je ale vybudovat obchvat a také zachovat chod pivovaru. „Je pravda, že v případě obav a postupu pivovaru jsme v rozpacích a trochu rozpolceni. Pokud postup pivovaru opravdu pramení pouze z obav o kvalitu vody, pak by jsme neradi stáli na počátku konce naší chodovoplánské chlouby, dobrého piva. O oprávněnosti nebo neoprávněnosti obav rozhodne třetí posudek nezávislé organizace, který nechal vypracovat stavební úřad. Výstavba se tímto může zdržet v řádu měsíců, až několika málo let,“ dodal starosta Volný.

Neexistence objezdové komunikace trápí také místní školu, jejíž hlavní budova se nachází u rušné křižovatky. „Z titulu toho, že se bude lépe dýchat, větrat, chodit, běhat a tím tedy i učit a sportovat a navíc bezpečněji, jsme jednoznačně pro obchvat,“ vyjádřil se ředitel školy Jan Ambrož. „Jsem přesvědčen, že pokud by opravdu stavba ohrozila vodní zdroj pivovaru, musí se stavba nikoliv odkládat, ale navrhnout takové technologické řešení, byť finančně dražší tak, aby byla naplněna míra požadavků a kompromisů všech zúčastněných stran. Pravím tedy, obchvat ano a hned, ale tak, aby stavba a provoz neohrozily prameniště. Holt tady bude na hranicích krajů mezi Chodovou Planou a Trstěnicemi nádherný visutý most jako v Los Angeles, nebo Ústí nad Labem. Vždyť pěkné moderní architektury je u nás jako šafránu,“ vysvětluje ředitel školy.

Obchvatu se nemůže dočkat také Jaroslav Gritz. „Už aby to tady bylo. Podívejte se, jak mi praská dům. A nejen obvodové zdivo, ale také zdi uvnitř. Když projede těžký kamion, tak se vše silně otřese,“ říká Gritz z domku těsně u průtahu Chodovou Planou. Jednání místního pivovaru ale chápe. „Narušení zdroje vody by pro pivovar bylo tragédií. Dělal jsem tam roky vodohospodáře. Nehoda nějaké cisterny na obchvatu by taky mohla zasáhnout zdroj vody,“ poukazuje Gritz. „Jako obyvatel jsem ale všemi deseti pro výstavbu obchvatu,“ dodává rozhodně.

Autor: Antonín Hříbal

15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení