To se ale brzy změní, vedení obce se rozhodlo, že funkci pohřebiště obnoví a postupně k tomu podniká všechny potřebné kroky.

„Absolvovali jsme všechny potřebné kroky, od povolení od hygieny až po hydrogeologický průzkum,“ řekl Deníku starosta Broumova Roman Siladi s tím, že obnovení hřbitova patří v obci v současné době ke stěžejním projektům.

Ilustrační foto.
Dětský sbor hledá nové zpěváky

Jinak má obec pohromadě veškerá potřebná povolení, vytvořen a schválen už byl hřbitovní řád, pohřebiště už je rovněž zaregistrováno do soustavy hřbitovů v České republice.

Momentálně se připravuje plán kompletní rekonstrukce současných hrobů a postupně se bude celý areál nevelkého hřbitova obnovovat. „Hřbitov není velký, on nefungoval tak dlouho, pohřbívalo se na něm asi tak padesát let, než bylo obyvatelstvo odsunuto. Proto je na jeho ploše poměrně dost volného místa,“ uvedl dále starosta.

V uplynulých měsících nechala obec lokalitu vyčistit od nežádoucí zeleně. „Postupem času hřbitov zarůstal, takže ani nebylo pořádně poznat hranici mezi hřbitovem a lesem. Takže se muselo pokácet na šedesát vzrostlých náletových dřevin, jejichž stáří bylo kolem padesáti let. Potom se šetrně musely odstranit pařezy, aby nepoškodily hrob,“ popsal starosta.

Kateřina Dobrovolná při vystoupení
ROZHOVOR: Jejím cílem je zpívat jako muž. Říká se tomu growling

Terén je tedy vyčištěn, nerovnosti po zeleni byly zarovnány. V plánu je ještě výstavba zdi, která bude ze žulových sloupů s dřevěnou výplní. Obec počítá s náklady na obnovu hřbitova kolem dvou milionů korun. Peníze v rozpočtu obce už jsou na obnovu vyčleněné, obec bude shánět ještě vhodné dotace, které by s financováním pomohly.

Obyvatelé Broumova využívají pro pohřbívání svých blízkých nejčastěji hřbitov v Plané, nyní tedy budou mít možnost využít areál přímo v místě.

Obec nechá také opravit pamětní kameny obyvatel obce, kteří padli na bojištích druhé světové války. Zhruba dvacítka těchto kamenů lemuje přístupovou cestu od silnice ke kapli sv. Anny. „Nechali jsme si zjistit v archivech, kde a jakým způsobem padli, většinou všichni skončili svoji životní pouť na východní frontě,“ doplnil Siladi.