„Nejvíce mě vadí to, že byla pokácena lípa na návsi,“ řekl Václav Hlaváč ze Starého Sedliště. „Za poslední dobu tady lehlo dvacet čtyři stromů. Myslím si, že v drtivé většině to bylo zcela zbytečné. Už od nástupu současné starostky do její funkce, tady začaly padat stromy,“ pokračoval Hlaváč.
Podle starostky obce Stanislavy Fojtíčkové stromů nebylo skáceno dvacet čtyři, ale podstatně méně. „Nechali jsme porazit pouze devět stromů,“ uvedla k věci Fojtíčková. „Ke každému kácení stromů máme vyjádření od odborníků. Od Odboru životního prostředí Městského úřadu v Tachově, nebo od Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Co se týče zmiňované lípy, ta konkurovala blízkému topolu. Navíc začínala být pro své okolí nebezpečná. Mimo jiné i tím, že byla velice blízko elektrickému vedení,“ pokračovala starostka. Ve všech případech nás motivoval k poražení stromů buď jejich zdravotní stav nebo to, jak jsou nebezpečné pro své okolí. To byl případ dvou dubů u kostela v Novém Sedlišti, jejichž kořeny už vrůstaly do základů kostela,“ pokračovala Fojtíčková.
Ovšem nejen smýcení vrostlé lípy je příčinou sporu mezi Václavem Hlaváčem a starostkou obce. „Když jsem se byl na obecním úřadě zeptat, zda bych si mohl okopírovat dokumenty týkající se skácení těchto stromů, nebylo mi to dovoleno. Mohl jsem do nich pouze nahlédnout. Podle mého názoru ale tato dokumentace nebyla kompletní,“ uvedl Hlaváč. „Také jsem si nevšiml, že by někde probíhala náhradní výsadba,“ dodal.
Také v tomto ohledu Fojtíčková Hlaváčovi oponuje. „My bychom si nikdy nedovolili pokácet nějaké stromy bez povolení. Všechny naše dokumenty jsou v pořádku.
Není to však jen samotné kácení, co vadí lidem ze Starého Sedliště. Nelíbí se jim v některých případech také péče o zeleň. „Před restaurací Zavadilka jsou neprofesionálně prořezané stromy. Navíc zde chybí ochranné nátěry,“ pokračoval Hlaváč. Ale i v tomto případě zazněl z úst starostky protiargument. „tato lípa byla při velikém větru těžce poškozena. Zhruba ve výšce tří metrů nad zemí se rozlomila. Museli jsme ji nechat radikálně ořezat. V současnosti čekáme, jestli se vzpamatuje, nebo ji budeme muset nechat odstranit úplně. Co se týče ochranných nátěrů, ty také provádíme, dodala k věci Fojtíčková.