Obec totiž odkoupila chátrající starší rodinný dům, nechala jej zrekonstruovat a v objektu vznikly kromě knihovny kanceláře obecního úřadu, společenská místnost a další prostory k využití.

Knihovně slouží místnost s několika regály. „Líbí se mi tady strašně moc. V týdnu jsme se sice teprve stěhovali a ve středu budeme mít poprvé v nových prostorách otevřeno, ale už teď mohu říct, že je to tu moc hezké," pochvalovala si novou výpůjční místnost knihovnice.

Knihovna a obecní úřad se nacházejí v přízemí, po schodech se dojde do patra, kde je malý společenský sál se zázemím, tedy s kuchyňkou. Do schodiště bylo ještě možné zabudovat plošinu pro imobilní občany. V objektu jsou sklady, toalety, dům je bezbariérově přístupný a další prostory k budoucímu využití se nacházejí ve sklepení a ve stodole. Zahrada je pečlivě upravena a našel se i prostor pro desítku parkovacích míst.

„Rodinný dům tady léta letoucí chátral a nikomu se nepodařilo jej obnovit. Obec se potýkala s nedostatkem prostor pro společenské vyžití, protože v devadesátých létech byl prodán kulturní dům. Hledali jsme variantu, jak to vyřešit a napadlo nás odkoupit tento objekt," seznámila Deník starostka Záchlumí Šárka Trávníčková.

V roce 2007 zadala obec projekt a zažádala o stavební povolení. V roce 2009 požádalo Záchlumí o dotaci, ale neuspělo. „Až v roce 2011 jsme byli doporučeni a loni v srpnu byla podepsaná smlouva a začalo se se stavebními pracemi," dodala starostka.

Za rok byla kompletní přestavba objektu dokončena. „Kromě vnitřních prostor, které bude využívat úřad, knihovna a kde je rovněž společenská místnost, je pro nás hodně potřebná stodola. Tam můžeme uskladňovat nářadí na údržbu obce, posypový materiál, který jsme zatím neměli kde pořádně uskladnit. Sklepy zatím necháme vysychat a pak uvidíme, co s nimi dál. Byly původně plánovány na archiv, ale jsou vlhké, tak uvidíme, jak se později využijí," uvedla Trávníčková.

Plány, ovšem pro příští roky, mají Záchlumečtí i se zahradou. Již jsou hotové úpravy zeleně a cesty, ovšem obec uvažuje ještě o posezení pro veřejnost. Společenskou místnost budou využívat nejen spolky a obecní organizace, ale po stanovení podmínek bude možné ji také pronajmout k různým soukromým účelům.

Dům byl před přestavbou ve velmi špatném stavu, podle starostky bylo třeba opravit téměř vše. Rekonstrukce stála kolem deseti milionů včetně vybavení, přičemž dotace je 87 procent.