Když začínala, měla dvě stovky pacientů, nyní ordinaci navštěvuje dva a půl tisíce lidí. Oblíbená a vyhledávaná lékařka Jana Latová se nyní se svými pacienty po přesně devětačtyřiceti letech praxe loučí. Bude si totiž užívat zaslouženého odpočinku. „Jsem v důchodu už patnáct let. S ohledem na věk nastal čas medicínu opustit, člověk musí být soudný, navíc mě zlobí oči,“ vysvětluje.

S některými pacienty se stihla rozloučit osobně. „Třicetiletý astmatik, který se u mě léčí od dětství, mi dal dokonce dvě pusy, z toho se nemohu vzpamatovat,“ líčí se smíchem Latová. Nastupující kolegyni bude trochu vypomáhat. Dvakrát v měsíci se v ordinaci ještě objeví. Nyní ale plánuje odpočívat na zahradě, věnovat se rodině a čtyřem vnoučatům, nebo vycestovat k moři.

Že si doktorku Latovou oblíbily tisíce pacientů, potvrzuje i fakt, že se v rámci republiky v roce 2017 umístila na třetím místě v anketě Ordinace roku. O rok později v Plzeňském kraji získala druhou příčku.

Ilustrační foto.
Téměř tři desítky nelegálních migrantů zadrželi policisté na Rozvadově

Třiasedmdesátiletá lékařka pochází z Prahy. V roce 1973 se přesunuli s mužem na západ Čech. „V posledním ročníku lékařské fakulty jsem byla těhotná. Pracovní místo i s bytem se nám tehdy naskytlo v Plané, od té doby zde žijeme,“ říká.

Nejdříve nastoupila jako dětský lékař na oddělení, na počátku osmdesátých let ji k pediatrii přibyla alergologie. „Tehdy to bylo na částečný úvazek, nebylo totiž tolik alergiků jako dnes, deset procent z nich mělo rýmy, dvě procenta byli astmatici. Dnes je skoro 50 procent alergických rým a 12 procent astmatiků,“ porovnává. Léčba alergií ale za dobu její praxe prošla velkým pokrokem. „Nyní už jsou vyšetřovací metody mnohem dál. Léky jsou pro každého alergika, i těžcí astmatici mohou vrcholově sportovat, když jsou dobře zaléčení,“ zamýšlí se.

V paměti jí za řadu profesních let utkvělo několik pacientů. „Pamatuji si i těžké diagnózy, kdy mi například zemřel desetiletý chlapec na leukemii. Nebyly tehdy léky. V ordinaci jsem zažila ale i humorné situace. Pacientce s astmatem se stále vracely potíže. Nakonec jsme zjistily, že alergie pochází od její milované krysy, s níž spala v posteli,“ zavzpomínala lékařka.