Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnovili a pozvedli jsme v Ošelíně pouť svatého Bartoloměje

Ošelín - Starosta obce Ošelín Jiří Šefčík v rozhovoru pro Deník.

3.4.2014
SDÍLEJ:

STAROSTA OBCE Jiří Šefčík je na znak obce náležitě pyšný.Foto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Obec se nachází asi šest kilometrů od Svojšína, kam také dojíždí děti do školy a do školky. Na žádnou stranu to není do práce daleko, ať na Novou Hospodu nebo do již zmíněného Svojšína. K Ošelínu patří čtyři místní části, kterými jsou Horní Plezom, Dolní Plezom, Plezom a Lobzy. Obyvatel je tu v celku pomálu – s přilehlými obcemi je jich 170, ale podle starosty Jiřího Šefčíka obec vzkvétá a pomalu mládne.

Řekněte nám, co se v obci chystá?

Příští rok bude naše obec slavit devítisté výročí. Oslavy plánujeme třídenní. Naše představa je taková, že bychom každý den nechali slavnostně vysvětit každou místní část a doplnili kulturním programem. V místních částech máme i několik významných staveb po rekonstrukci, které chceme vysvětit. Dříve vedla okolo těchto staveb cesta, která propojovala kladrubský klášter a Bavorsko. Jedná se o historický mostek, který bude osazen sochou svatého Jana Nepomuckého, dále kaple na Středním Plezomu, která byla opravená převážně občanským sdružením Plezom za přispění dotace Ministerstva pro místní rozvoj a kaple v Horním Plezomu a Lobzích byla opravena z dotací získaných od Státního zemědělského intervenčního fon­du.

Toto byly jediné opravy, které se podařily udělat?

Oprav bylo samozřejmě více. Opravu vyžadovala například náves a místní komunikace, kterou jsme opravili za přispění Plzeňského kraje, kdy jsme obdrželi dotace. Za pomoci krajské dotace jsme též zrekonstruovali venkovní parket s posezením za naším kulturním domem, kde máme poštu, knihovnu, obchod, restauraci, posilovnu a sál. Do budoucna se chceme zabývat odkloněním nákladní dopravy mimo vesnici. Toto bychom chtěli zlegalizovat na již vytvořeném obchvatu vesnice. S plzeňským krajem plánujeme směnit komunikaci za komunikaci. Následovat by měla nová kanalizace a kořenová čistírna odpadních vod.

Zmíněnou pouť ještě pořádáte?

Ano, obnovili jsme také pouť svatého Bartoloměje, kterou jsme hodně pozvedli. V letošním roce se bude konat 23. srpna na nádvoří kulturního domu. Bude zahájena fotbalovým turnajem, následovat bude mše v místním kostele a nastoupí kulturní program a bohaté pohoštění.

Máte v obci nějaká občanská sdružení?

Založili jsme občanské sdružení Ošelín, která má na starosti kulturní dění v obci.

Odchází vám lidi? Nebo naopak, staví se tu domky?

Jeden domek se zde postavil a ve hře jsou další dva. V novém územním pláne je nový intravilán a počítáme s novými parcelami. A až budeme mít obchvat a recyklační centrum ve sběrném dvoře, tak se sem lidem také bude chtít spíš.

Hned po příjezdu do obce nelze přehlédnout krásnou, nově opravenou budovu. Co je to za stavbu?

Je tomu asi půl roku, co jsme opravili faru, a to za pomoci doktorky Kratinové, která získala objekt do vlastnictví, požádala o dotaci a nyní nás reprezentuje. V současné době je využívána k rekreaci.

Je pravda, že má obec svůj vlastní znak?

Ano, to je další velkou novinkou, na kterou jsme náležitě hrdí. Nechali jsme ho slavnostně vysvětit současně i s vlajkou, při pouti svatého Bartoloměje v roce 2012. Znak symbolizuje modrá hlava štítu se čtyřmi liliemi, připomíná nejstarší dějiny čtyř místních částí obce, které jsou spojeny s benediktinským klášterem v Kladrubech, v jehož znaku byla zlatá lilie v modrém štítě. Černý kůl je inspirován erbem Oldřicha z Ošelína, s nímž jsou spojeny nejstarší dějiny této části obce. Vztah černého kůlu ve stříbrném poli k Ošelínu posiluje i figura nože, který je atributem sv. Bartoloměje, kterému je zasvěcen ošelínský kostel.

Chcete kandidovat do dalšího volebního období a co máte v plánu?

Určitě ano. Do příštího volebního období mám v plánu obchvat obce, vybudování sběrného dvora, novou kanalizaci a kořenovou čističku odpadních vod. S tímto vším počítáme i ve vytvořeném územním plánu.

Až tak vás zajímá ekologie?

Ano, do budoucna se chceme věnovat ekologii. Přemýšlíme o tom, že si sami budeme separovat tříděný odpad. S tím, že si ho sami svezeme, slisujeme, uložíme a budeme se snažit ho co nejvýhodněji prodat. Objekt už pro toto využití máme v nabídce a je jím starý kravín. V první fázi roku jsme měli poplatky za odpad šest set korun, to z toho důvodu, že jsme lidi chtěli donutit, aby odpad dobře třídili. Mělo to však úplně opačný dopad, kdy nám spoustu občanů poplatky ani nezaplatilo. Takže jsme zavedli čtrnáctidenní svoz za stejným účelem. Najednou byl lidem prostor malý a museli začít třídit. Posílili jsme kontejnery na tříděný odpad a poplatky za popelnice jsme snížili na čtyři sta korun. Aby občané viděli, že i my jsme pro to něco udělali.

Jak to máte s nezaměstnaností v obci?

S tou bohužel bojujeme. Pracovní příležitosti u nás v obci jsou. Přímo obec zaměstnává šest lidí, za což jsem strašně rád. Až budeme mít sběrný dvůr v bývalém kravíně, tak zde bude také pracovní příležitost, alespoň pro jednoho člověka.

Spletli jsme si kulturní dům a obecní úřad, ten tak trochu na vzhledu zaostává.

Rekonstrukce budovy obecního úřadu je v plánu. Výměna oken, nová fasáda, klubovna pro občanské sdružení a malý obecní byt.

V obci máte jednu velice chátrající budovu, co je to za stavbu?

Jedná se o zámek, který vlastnil bývalý starosta. Ten ho prodal fyzické osobě, která ze zámku odvezla veškeré dřevo a prakticky to zůstalo tak, jak je. Straší nám to tady na návsi a jedná se o neutěšený stav.

Autor: Gabriela Jägerová

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

V pátém volebním obvodě v Tachově mělo odvoleno za prvních 90 minut sto voličů.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Stříbro – O dnešním ránu v blízkosti Hornického skanzenu ve Stříbře se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Během ranních hodin se sem sjely hned tři jednotky hasičů, a to jak ze Stříbra, tak z Tachova. Jejich úkol byl jasný. Dostat tři zraněné osoby z Důlní štoly Prokop, která se v areálu skanzenu nachází.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení