Dobrovolní hasiči oslavili 140 let od založení sboru v Chodové Plané. Na zámeckém nádvoří dobrovolníci oslavili jubileum. Zájemci mohli nahlédnout do požární zbrojnice a prohlédnout si zázemí hasičů. Ti pak prošli průvodem po ulicích městysu Chodová Planá, aby svoji pouť zakončili v prostorách zámku. Podpořit své kolegy přijeli také hasiči z Tachova, kteří přivezli ukázat funkční parní čerpadlo vody umístěné na kočárovém povoze, dále přijeli dobrovolníci z Halže, Starého Sedliště, Černošínští ukázali starou hasičskou techniku v podobě dvou kočárů, a přijelo i vozidlo Tatra 613 v hasičských barvách.

Chodovoplánské potěšila návštěva až z Plané nad Lužnicí. „Seznámili jsme se s nimi v roce 2014 a pozvali jsme je. A oni opravdu přijeli a máme z toho radost. Večer se jim vůbec nechtělo zpět domů…" uvedl k návštěvě velitel dobrovolných hasičů v Chodové Plané Václav Zimák. Oslavy navštívily také dvě politické osobnosti. Poslanci Parlamentu ČR Jan Volný (ANO) a Václav Votava (ČSSD).

Všechny přítomné přivítala místostarostka městyse Zdeňka Štěchová. „Jde účinnou, záslužnou, záchranářskou a plodnou práci," hodnotila místostarostka. Krásné chvíle popřál a pozdravil sbor Jan Volný. „Jako bývalý starosta jsem poznal, že hasiči nejsou jen k hašení hořícího domu. Byli mi vždy k ruce, například když nám větrem ulétla střecha na zámku. Byli vždy schopní vyjet třeba o půlnoci a nikdy se neptali, co za to dostanou. Hasiči jsou nedílnou součástí obce," řekl.

Za pozvání poděkoval a hasičům pogratuloval také Václav Votava. „Ocenění si za svoji práci zaslouží. Sto čtyřicet let je dost dlouhá doba a věřím, že nejméně dalších sto čtyřicet let zde dobrovolní hasiči budou. Oceňuji, co vše děláte pro společnost. Přeji vám, abyste měli co nejméně výjezdů a když už vyjedete, abyste se v pořádku vrátili zpět ke svým rodinám," podotkl poslanec Votava.

Dobrovolníky poctil svoji návštěvou ředitel HZS Plzeňského kraje František Pavlas. „V lidském životě se střídá dobré a horší období. Myslím si, že to současné období je pro vás to lepší," promluvil k hasičům. Ohodnotil i kvalitní techniku, kterou dobrovolní hasiči v Chodové Plané disponují. „Technika sama o sobě nám nepomůže. K tomu potřebujeme vás, dobrovolníky. Děkuji vám a mám k vám úctu, přeji vám pevné zdraví, ať se vám daří i vašim rodinným příslušníkům," pronesl Pavlas.

Ukázkám integrovaného záchranného systému a dětským soutěžím předcházelo slavnostní ocenění dobrovolníků i mladých hasičů. „Celkem bylo oceněno pamětní medailí 33 hasičů, deset hostů a deset dětí dostalo upomínkovou medaili," přiblížil velitel dobrovolných hasičů Zimák. Sbor pak obdržel od městyse plakát s dobovou hasičskou tématikou.