K vidění tak bylo, jak se z kmene dělá sekyrou koryto nebo ze smrkového špalku šindele na střechy. „Tohle se jmenuje dědek, zde si sednete a upnete naštípaný připravený kus dřeva a pořízem upravíte do správného tvaru,“ říká o ruční výrobě šindele Eduard Tržil, který staré řemeslo přijel ukázat až z Ústí nad Labem. „Musíte seříznout pero a udělat drážku. Celkem od ořezání špalků až po přibití na střechu vzal šindelář šindel osmnáctkrát do ruky,“ dále vypráví přihlížejícím a dodává: „Když tu práci někdy dělala žena, tak na dědkovi seděla bába,“ usmívá se a vysvětluje, že dědek se říká dřevěnému zařízení určenému právě k výrobě šindel.

Součástí Dne Českého lesa byla komentovaná prohlídka nedaleké Hedvičiny pily. Ruiny stavby a historii místa ukrytého v lese představil historik a badatel Zdeněk Procházka. Dodnes se zde dochovala osmimetrová zeď, která svojí výškou nemá v podobných zaniklých stavbách na Tachovsku obdoby.

Návštěvníci si navíc mohli vyzkoušet poznávání stromů, listů, ale i různých lesních škůdců jako je lýkožrout smrkový a podobné. Akci doprovodilo divadelní představení v podání souboru Komedyjanti z Tachova.