V uplynulých svátečních dnech a v neděli se role původce zhostil kastelán tachovského zámku Pavel Voltr a v dobových kostýmech ho doprovázeli Hana Muchová, Kateřina Korešová a Tomáš Machač, studenti středních škol. „Takto se oblékáme a návštěvníky provázíme už pátým rokem,“ svěřila se Deníku Hana Muchová. „Jde už o tradici mimořádných prohlídek, které pořádáme o státních svátečních dnech,“ doplnil Pavel Voltr s tím, že o ušití a pořízení dobových kostýmů se postarala Petra Maroszová z tachovského kulturního střediska.

Jízdárnu ve Světcích nechal vybudovat v polovině devatenáctého kníže Alfréd I. Windischgrätz, penzionovaný polní maršál a majitel tachovského panství. Návštěvníci měli možnost nahlédnout téměř do všech místností a zákoutí jízdárny od sklepa až po půdní prostor s unikátním zachovalým krovem.

Následující akce se koná v jízdárně v neděli 14. července, kdy v rámci letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán, od 15 hodin vystoupí Yolo kvartet. Posluchači se mohou těšit na takzvaný barokní Beatles, a koncert je pod záštitou J.E. Libora Sečky, velvyslance ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.