Třetí reprezentační výstava květin se koná ve společenském sále kina Mže v Tachově. Téměř pět stovek různých druhů rozkvetlých květin naaranžovalo sedm členů Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šmoulinky Pernolec.

Autoři výstavy poukazují na léčivé účinky květin, a to je také námětem květinové výstavy. „V poslední době se vědci zcela vážně zabývají myšlenkou, že květiny jsou léčivé. Nějakým způsobem jsou léčivé prakticky všechny byliny, co rostou na zemi,“ uvedl za pořadatele Pavel Ryba. „To může být buď aromaterapií nebo jen pouhou přítomností květin, což je případ zdejší výstavy. Právě proto jsou květiny v nádobách uspořádány na výstavě do šesticípé Davidovy hvězdy. Kdo se postaví k této hvězdě z květin, zcela jistě ucítí jejich příznivý účinek,“ vysvětlil Ryba.

Milovníci květin mohou také spočinout v kouzelném koutku. „Někdo by se tomu smál, ale když se tam posadíte, zavřete oči a zamyslíte se, tak se vám udělá dobře a splní se vaše přání,“ poukázal s jistou mírou nadsázky Ryba.

Na sto třicet kusů jiřin, přes sto muškátů a sto begonií se přišla podívat také Marie Edlová z Tachova s vnučkou Barborkou. „Máme zahrádku a pěstujeme kytičky. Samozřejmě, jen takové, na které stačíme. Je to naše záliba a proto chodíme každý rok obdivovat krásné květiny, podívat se na ty květiny, které doma nemáme. Obdivuji ten um a péči, kterou tomu pěstitelé věnují,“ žasla Edlová. „Vnučka mi na zahrádce pomáhá a letos jsme nasely plno afrikánů,“ dodala.

Kromě pravidelných návštěvníků a návštěvnic se přišla podívat také zájemkyně o květiny, která výstavu navšívila v pátek poprvé. „Opravdu poprvé v životě jsem na takovéto výstavě,“ prozradila Deníku Růžena Bílá z Tachova, která se o výstavě dozvěděla od své přítelkyně. „Kytky mám ráda. Pěstuji je, ale moc mi nejdou, protože na zahrádku někdy svítí intenzivně sluníčko,“ vypověděla návštěvnice. A co se jí nejvíce na výstavě líbilo? „Krásné jiřiny a begonie, ty jsou opravdu nádherné,“ obdivovala Bílá. Výstava potrvá do sobotních šestnácti hodin.