Stříbro/ 13:50 Manželé Kristína a Miroslav Fišerovi z Těchlovic vhodili jako první svůj hlas do urny bezprostředně po zahájení referenda, v němž obyvatelé Stříbrska hlasují o tom, zda souhlasí či nesouhlasí s výstavbou větrných elektáren severozápadně od Stříbra. Hned v první minutě referenda se v jedné z šesti hlasovacích místností zapsali čtyři hlasující. „My větrníky nechceme, nám by hučely přímo za domem,“ komentovali své rozhodnutí Fišerovi. Vyjádřit se k výstavbě větrných elektráren mohli také čtenáři na internetových stránkách www.tachovsky.denik.cz. V pátek v poledne se 40% čtenářů vyjádřilo pro, 40% proti a 20% nebylo rozhodnuto.

Větší zájem o referendum je na sídlištích

Stříbro/ 15:15 Zatím jen osm desítek lidí přišlo v jedné hlasovací místnoti vyjádřit svůj názor, zda souhlasí nebo nesouhlasí s výstabou větrných elektáren v okolí Stříbra. Při referendu, které město na páteční odpoledne vyhlásilo, se hlasuje v šesti okrscích. Osmdesát lidí přišlo za pvní tři hodiny referenda hlasovat do okrsku na radnici, kde je zapsáno 1200 oprávněných hlasujícíh. Větší zájem o hlasování je podle starosty Miroslava Nenutila na sídlištích, kde se účast zatím dá počítat na stovky. Ve Stříbře a jeho místních částech je zapsáno zhruba šest tisíc hlasujících.

Referendum je neplatné

Stříbro/ 22:30 Referendum, které bylo vyhlášeno ohledně zamýšlené výstavby větrných elektráren u stříbra je neplatné. Zákon o referendu totiž vyžaduje 35% účast oprávěných osob. Jak nám řekl starosta města Miroslav Nenutil, referenda se zúčastnilo 23,1 % oprávněných osob. "V číslech to znamená, že z celkového počtu 6273 zapsaných osob se referenda zúčastnilo 1447. Výsledek referenda je pro zastupitelstvo nezávazný a o výstavbě rozhodne samo. Kdy, ještě není jasné počkáme až o vyjádření zastupitelů požádá ČEZ obnovitelné zdroje," uvedl starosta Nenutil.

Z 1427 platných hlasů bylo více než 1100 hlasů proti výstavbě větrných elektráren.

Více v pondělním vydání Tachovského deníku

Čtěte také: Lidé vzkazují, ať si šéf ČEZu postaví větrníky na zahradě