Někde se masopustní veselí obnovilo teprve nedávno, jako v Tachově, kde průvod masek po projití městem dorazil do Muzea Českého lesa. Zde školáci ze základní školy v Hornické předvedli rozpustilé scénky svatby a pohřbu. „Jde teprve o třetí ročník takto pojaté akce, kdy průvod končí v muzeu," uvedla Jana Hutníková, ředitelka muzea, která šla celou dobu v čele průvodu.

Ve Ctiboři tradici obnovili před devíti lety. „Postaral se o to spolek žen Sedmikrásky. Dnes se do akce zapojují všechny složky v obci. Sportovci, dobrovolní hasiči a Sedmikrásky," dala vědět Deníku Lenka Kukeňová s tím, že za množství masek patří poděkování Mirečce a Mirce Goubejovým. Ctibořský průvod jich měl nejvíce 76 a účastníci se pak sešli v místním sále, kde masopust pokračoval.

V Sulislavi se konal už 230. masopust. Dokazuje to první písemná zmínka tamní kroniky, která uvádí rok 1785. „Dnes už zemřelý kronikář Rudolf Hruška vše dobře evidoval a tuto zmínku nalezl a následně pak do kroniky zapisoval další masopusty. Samozřejmě, mohla být někdy i mezera, ale dle pověstí tu byly masopusty už i dávno před tímto uvedeným rokem," uvedl starosta Sulislavi Milan Strohschneider. „Dnes je trochu méně maškar, přišlo jich pětaosmdesát."

Do Sulislavi se jezdí dívat lidé i z velké dálky, přijíždí i chalupáři. „Dnes jsme měli chvilku i strach, protože nám onemocněl na poslední chvíli harmonikář a měli jsme co dělat, abychom sehnali jiného," dodal starosta.

Na jukanou přišla i rodina Moravkových ze Sytna. "U nás v Sytně se masopusty nekonají, ani nemají žádnou dávnou tradici, a proto jezdíme sem. Však jsme spřátelené obce, máme pěkné vztahy. Maškar mají hodně, jedna pěknější než druhá, fascinuje nás ten hrobař s pojízdnou rakví, nebo vousatý pupkatý mnich i ostatní jsou pěkné," uvedly Bohuslava a Jaroslava Morávkovy ze Sytna. Za indiána šla dvanáctiletá Žaneta Krištofovičová. "Na masopusty chodím, jsem už asi na šestém. Masku mám z půjčovny, máma má podobnou, jsme dvě indiánky. Všude nám něco nabízeli, já si dala koblihy a kremrole," řekla slečna.

Martina Sihelská