Setkávání cyklistů okresního města, obce a osady se koná pravidelně už devět let. Po loňském srazu v našem okresním městě se role hostitele ujal Tachov z okresu Česká Lípa.

Kolaři z cykloklubu Nežeňme se vpřed vyrazili ve čtvrtek minulý týden na čtyřdenní trip. Nejprve doputovali autobusem do Liberce, sjeli na kolech z Ještědu a první noc byli ubytováni v penzionu ve Sloupu v Čechách. Cestou je přivítali na radnici v Jablonném v Podještědí a účastníci si městečko prohlédli z věže místního kostela, a podívali se do baziliky minor. V nedaleké pražírně kávy se podařilo dojednat malou exkurzi. V unikátním prostředí největšího pískovcového podzemí v Evropě se projeli v Pekelných dolech, kde se setkávají motorkáři z celého světa.

Druhý den se kolaři přesunuli k Máchovu jezeru a ubytovali se v kempu. Večer se setkali v obci Tachov a starosta Martin Píša dostal, pro tuto příležitost udělaný, model husitského povozu.

Pod Troskami je třetí z Tachovů. Malá osada je součástí Troskovic, kam se výprava dostala v sobotu. Z kempu u jezera popojeli kolaři vlakem do Bakova nad Jizerou odkud byl Karel Chaloupecký, otec myšlenky setkávání Tachovů. Expedice uctila jeho památku u sochy světce minutou ticha. Cesta dále vedla kolem zmíněných Trosek, hradu Kost a údolím s rybníky a skalami, kde se točily scény filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Před nedělním návratem se expedice opět podívala do Tachova. Zpáteční cesta byla naplánována vlakem z Neratovic. Trasa na nádraží se klikatila v údolí pod hradem Kokořín, kde svůj doprovod zakončil starosta Martin Píša s chotí. Cyklisté celkem našlapali zhruba 240 kilometrů a příští setkání se uskuteční na západě Čech.