Dary země přinesla k oltáři rodina Svobodova s přáteli. „Je to náš dík bohu za dary. Takové poděkování děláme každý rok,“ vysvětluje Martin Svoboda. Inspirací byla rolnická neděle - katolický svátek díkůvzdání za úrodu.

Nejde o lehký závazek, všechny plody se kupují, čistí, naaranžují a z těch drobných plodů se přímo na zemi tvoří obrazce. „Obrazy na zemi jsme si zkusili po druhé. Jsou z luštěnin, obilnin, rýže, kukuřice a podobných plodů. Celá výzdoba oltáře a okolí nám zabralo cca 25 hodin v šesti lidech,“ říká Svoboda. Výstava může být k vidění pouze 14 dní, neboť více ovoce a zelenina nevydrží. Většina plodů je pak vyhozena, protože není k použití. „Je to nádherné, opravdu si s tím dali moc práce. Je hezké, že poděkují bohu za úrodu,“ myslí si Ľudmila Benická. Krásně nazdobený oltář se líbil i sedmileté Janě Gulkáškové. „Je to moc hezké a barevné, je tu krásné ovoce. Vidím tu i hodně zeleniny a máku, ale nechápu, proč tu také nejsou bonbóny a keksy?“ diví se holčička, kterou zmátlo lahvové pivo nahrazující chmel.

Výstavu je možné vidět každý všední den kolem 17.40 hod, kdy se kostel otevře před večerní mší (kromě čtvrtka). Další možností je neděle dopoledne kolem 9.30 hod.

Martina Sihelská