„Mezinárodní výstavy koček pořádáme v Chodové Plané již několik let a podle pevného kalendáře vždy v tomto období,“ sdělil nám manažer výstavy Jan Choulík.

Výstava patří podle organizátorů ke středně velkým a kromě tuzemských chovatelů se zde sešli vystavovatelé z Dánska, Nizozemska, Německa, Polska, Litvy a Slovenska.

„Příští rok ale předpokládáme mnohem větší a širší účast, protože uspořádáme tzv. Ocicat Parade, což je speciální druh akce. Přijedou na ni chovatelé koček z celé Evropy, včetně Skandinávie,“ doplnil Choulík.

Pět posuzovatelů, z toho tři čeští a dva z Francie, posuzovalo o víkendu v Chodové Plané čtyři základní skupiny zvířat, a to kočky dlouhosrsté, polosrsté, krátkosrsté a siamské orientální. Každá z těchto skupin má ještě několik dalších kategorií. „Soutěžní systém na výstavách je pro laika poměrně složitý, ale zjednodušeně řečeno se jedná o k.o. systém, ze kterého vzejde nejkvalitnější kočka,“ vysvětlil manažer výstavy.

„Na vystavované kočce posuzujeme prakticky všechno. Od čumáku po špičku ocasu. Pro jednotlivá plemena jsou určeny standarty, podle nichž posuzujeme, jak se jednotlivé zvíře odlišuje,“ uvedl předseda Sdružení chovatelů koček v České republice Bohumír Mahelka. Na posuzovatelském listu tak porotci hodnotili typ kočky, její hlavu, oči, uši, srst, ocas, kondici a celkový dojem.

Česko eviduje zhruba padesát organizací s chovem koček, ve kterých je sdruženo přibližně devadesát procent chovatelů koček. Výstavy jsou pravidelné, ta chodovoplánská patří podle Mahelky ke středně velkým. „Kvalitou je ovšem velmi dobrá,“ doplnil Mahelka.

Návštěvníků se vystřídaly v kulturním domě za oba dny stovky. „Doma teď máme dvě kočky, ale nejsme nikde sdružení, chováme je už generace spíš pro radost. Ale rádi se sem vždycky podíváme, je to prostě zajímavé,“ řekla nám Marie Sedláková, která přijela na výstavu se dvěma vnučkami ze Stříbrska.