Svá společná díla signovaná iniciálami křestních jmen K+D vystavují Kamal Iccac a Dušan Kokaisl právě v těchto dnech v Galerii ve věži v Plané. Expozice společné tvorby nese příznačný název 2 v 1.

„Už nevím při jaké příležitosti jsme se sešli. Věděl jsem, že pan Kokaisl vystavuje, chtěl jsem mu ukázat své obrázky. Líbily se mu a tím začala naše spolupráce,” řekl Kamal.

„Svedla nás náhoda. Ukázal mi své papírky, na které si kreslil. Napadlo mě, že by bylo dobré jeho nápady převést na velký formát,” uvedl k začátků spolupráce Dušan Kokaisl.

Oba výtvarníci ale mají společného víc, než jen zálibu v malování. Oba jsou zdravotně handicapovaní. „A také máme společnou ulici, bydlíme patnáct metrů od sebe,” řekl starší z malířů.

Jejich díla mají citový náboj, atmosféru, většina z nich je barevně veselá, vyprávějí svůj vlastní děj. Z technik střídají olejomalbu, akvarel či akryl. Jakou formu má společná práce a kdo bývá otcem myšlenky?

„Jednou to jsem já, jednou pan Kokaisl, to je různé. Někdy se k nápadu dopracujeme společně,”řekl Ka­mal.

„Kamal si zaznamenává historky, příběhy. Z toho vycházíme. Obvykle začne maloval Kamal. zasahuji do toho málo, třeba jen upřesním kompozici. Pak do obrázku přidám něco svého. Stává se, že občas všechno přemalujeme,” doplnil Dušan Kokaisl. Prý dokonce dává mladšímu kolegovi domácí úkoly. „Vyprávíme si třeba o tom, jak jeho dědeček pěstuje králíky. Tak mu dám úkol, aby to doma namaloval. Když s obrázkem ke mně přijde, pracujeme na tom dál.”

Výstava v Galerii ve věži potrvá do 20. listopadu. A lidem se líbí, o čemž svědčí zápisy v návštěvní knize. „Krásné, inspirující a doslova odzbrojující,” lze se dočíst.