VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Olbramova se vyjádřili jasně: větrné elektrárny nechtějí

Olbramov – Pětačtyřicet hlasů ze šedesáti je proti výstavbě větrných elektráren v okolí Olbramova. To je výsledek ankety, kterou vyhlásila obec na základě postojů občanů a chalupářů k záměru firmy Green Energy 3000, která obec oslovila s myšlenkou vybudování několika stožárů s větrnými elektrárnami.

5.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Třískala

Anketa byla uzavřena v pátek a přes víkend komise složená z představitelů obce i z obyvatel výsledky vyhodnotila.

Z 88 oprávněných hlasujících (podle dohody, kterou obyvatelé akceptovali, mělo každé obydlené stavení jeden hlas) se jich ankety zúčastnilo 60. Hlasovat bylo možné přímo osobně, nebo poštou či elektronickou poštou. Ze 60 odevzdaných hlasů se patnáct vyjádřilo pro výstavbu větrných elektráren, 45 bylo proti. Výsledky zatím visí na úřední desce v obci, tento týden bude výsledek ankety oficiálně projednávat zastupitelstvo obce.

Už před vyhlášením ankety vedení obce prohlásilo, že bude výsledky respektovat. „Tento týden máme veřejné jednání zastupitelstva obce, tam výsledek ankety oficiálně projednáme," uvedla Deníku místostarostka Miroslava Válová. „Její výsledek samozřejmě respektujeme a s firmou dále jednat nebudeme," dodala.

Většina obyvatel Olbramovska má z výsledku hlasování pochopitelně radost. Podle prvotního návrhu mělo v okolí Olbramova vyrůst osm větrníků. Aktuální návrh, jak jej tlumočil na setkání občanů koncem června zástupce firmy Michael Glöckner, počítal se čtyřmi stožáry.

Větrné elektrárny Olbramovští odmítli kvůli klidu a malebné krajině, kterou by stožáry narušily. „Přišli jsme do Olbramova za klidem, krásnou přírodou a tohle všechno by se tím vytratilo," řekla Deníku Eva Plecháčková, která v anketě hlasovala proti výstavbě. Do Olbramova se přistěhovala před 11 lety z Prahy. „Ale na chalupu jsme sem jezdili třicet let," dodala.

Podobného názoru je její sousedka Jana Flimmelová. „Já tady bydlím trvale ještě o pár let déle a taky jsme sem z Prahy jezdili léta na chalupu. Myšlenku výstavby větrných elektráren jsme také zamítli, chceme tady mít klid, kvůli kterému jsme si Olbramov vybrali," uvedla.

Zhruba 50 let žije v Olbramově Jiří Kříž. „Za naši domácnost odnesl hlas na obecní úřad bratr. Shodli jsme se, že budeme hlasovat proti výstavbě, větrné elektrárny tady nechceme. S výsledkem ankety jsme spokojeni," řekl Deníku.

V anketě hlasovali nejen obyvatelé Olbramova, ale také jeho spádových vesnic – Zádubu, Kořenu a nedaleké Dolní Vísky, která již spadá pod správu Lestkova.

Eva Viačková ze Zádubu se výsledek ankety dozvěděla v pondělí od nás. „Tak to mě těší, že to takhle dopadlo, i když jsem nečekala, že pro bude tolik lidí," vyjádřila se Deníku s tím, že v Zádubu žije od sedmdesátých let a v anketě hlasovala proti větrníkům.

Autor: Jiří Kohout

5.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení